Žádný profesionální ornitolog nedokáže sám spočítat všechny ptáky nebo kontrolovat všechna hnízda. Když ale spojí síly s amatérskými nadšenci, kteří jsou ochotni podělit se o své údaje, mohou společně dosáhnout cenných výsledků. Vědecké bádání, na němž se podílejí dobrovolníci, nazýváme občanská věda. A do některých projektů se může zapojit i začátečník.
Jaro ožívá
Přílety pěti stěhovavých ptáků sleduje každé jaro Mezinárodní program pro děti – Jaro ožívá. Své pozorování první letošní vlaštovky, kukačky, čápa, vlhy a rorýse zadejte na springalive.net, kde na animované mapě uvidíte jejich cestu Evropou.
Hledejte hnízda
Máte-li ve svém okolí čapí hnízdo, nenechávejte si svá pozorování pro sebe! Své pozorování zadejte na cap.birdlife.cz/mapa, díky vašim údajům budou odborníci vědět, jak se našim čápům daří. Hnízda rorýsů, jiřiček nebo kavek na lidských stavbách ohrožují stavební úpravy. Jejich záchraně pomáhá stránka rorysi.cz, kam se soustřeďují údaje o každém hnízdišti.
Ptáci a elektrika
Fotografujte ptáky sedící na drátech a sloupech elektrického vedení nebo mrtvé jedince pod nimi. Fotky s příslušnými údaji vkládejte na avif.birds.cz. Pomůžete tak při vývoji zabezpečovacích prvků na sloupech.
Nářečí českých strnadů
Víte, že i ptáci mají svá nářečí? Naučte se rozeznávat zpěv a vydejte se ho nahrávat. Stačí vám i chytrý telefon. Své záznamy nahrajte vědcům na www.strnadi.cz.