Když se pozorně podíváte na lesklé nárazníky starších aut, všimnete si, že nejsou vyrobeny jen z jednoho kovu. Na základním rámu je nanesena tenká vrstvička jiného, ušlechtilejšího kovu. Jeho úkolem je chránit podkladový kov před korozí a dodat předmětu patřičný lesk. Nanesená vrstvička však často neodolá povětrnostním vlivům a začne se sloupávat. Jak je možné nanést tak tenkou vrstvu kovu na povrch jiného? Při výrobě byla použita technologie galvanického pokovování, kterou si můžete vyzkoušet při poměďování hřebíku.
PŘÍPRAVA NÁDOBÍČKA
Poproste tatínka nebo dědečka, aby rozřízl starý zinko-uhlíkový
Skleničku od zavařeniny naplňte asi 1 cm pod okraj destilovanou vodou a rozpusťte v ní tři lžičky modré skalice. Do kousku kartonu udělejte čtyři otvory - dva pro vodiče, jeden pro uhlíkovou elektrodu a jeden pro hřebík. Hřebík pečlivě odmastěte v saponátu, neodmaštěná místa by se vám pokovit nepodařilo.
HURÁ NA TO!
Pomocí elektrických vodičů připojte kladný pól baterie na uhlíkovou elektrodu a záporný pól na hřebík. Kartonek s elektrodami ponořte do roztoku modré skalice a ponechte jej zde několik minut. Na uhlíkové elektrodě se vylučují bublinky kyslíku a hřebík se pokrývá vrstvičkou mědi, která se uvolňuje z modré skalice. V tomto uspořádání funguje poměďování železa i bez zapojení elektrického proudu (vyzkoušejte!), vrstva mědi je však houbovitá a dá se z hřebíku snadno setřít. Podobným způsobem si můžete pokovit celou řadu různých kovových předmětů. Modrá skalice je jedovatá, pokus provádějte pod dozorem dospělých!
***
POTŘEBY K POKUSU
Pomůcky: plochá baterie 4,5 V, stará zinko-uhlíková baterie 1,5 V ("velký buřt"), sklenička od zavařeniny, hřebík, pilka na kov, šroubovák, dva vodiče, kousek kartonu, lžička, nůžky, rukavice.
Chemikálie: pentahydrát síranu měďnatého (modrá skalice, k dostání v drogerii), destilovaná voda.