Na první pohled pašeráky příliš nepřipomínají, vlastně jsou to docela půvabní ptáci, kteří čile pobíhají tundrou a v mělkých vodách či rozmáčené půdě si hledají potravu. Naše videa vám je představí blíže.
Lyskonoh ploskozobý je prvním z nich. Samečci na jaře svádějí souboje o samičky, aby během krátkého severského léta stihli vyvést mláďata. Mezi ostatními bahňáky (a ptáky vůbec) jsou lyskonozi výjimeční. Pestřejší šat u nich totiž nosí samička, zatímco samec je vybarvený mnohem skromněji. Budete-li pozorní, všimnete si určitě i toho, proč se lyskonoh jmenuje ploskozobý. Podívejte se.
Kontrastně zbarvený kulík hnědokřídlý je v ploché tundře zdaleka viditelný. O to nenápadnější je jeho hnízdo – přestože svá vajíčka nijak nezakrývá, spatříte je až na poslední chvíli.
Jespáci srostloprstí zblízka předvádějí, proč se tato ptačí skupina jmenuje bahňáci – potravu si hledají tím způsobem, že svůj dlouhý tenký zobák zapichují do bahna či pobřežního písku a jeho citlivým koncem hledají ukryté živočichy. Podívejte se.
Na podzim se jespáci sdružují do obrovských hejn a vyrážejí na jih. Někteří z nich nesou v peří černé pasažéry.