V roce 43 si Římané Británii, nebo alespoň velkou část jejího území, skutečně podrobili. Rozkaz k útoku vydal císař Claudius, aby si triumfálním vítězstvím upevnil svou moc. Přestože se v následujících desetiletích, ba i staletích, ostrovu nevyhnuly vzpoury a rebelie, postupem času domovská keltská kultura a římská kultura splynuly v jednu.
Římané zde stavěli nové cesty, přinesli koncept soužití ve velkých městech a Keltové brzo přijali i jejich instituce, technologie či architekturu. Příslušníci vyšších vrstev si na venkově často nechávali stavět vily a velkostatky, na jejichž údržbu využívali práci otroků. Kolem horkých minerálních pramenů vznikaly proslulé římské lázně.
Představu, jak mohl vypadat jeden den v životě desetiletého chlapce v období římské Británie, můžete získat z tohoto videa:
Ve druhém století vznikl také známý Hadriánův val, který sloužil k obraně před severními nepodmaněnými kmeny. Pod náporem vlastních problémů však později nebyla Římská říše dál schopna udržet tak rozsáhlé území a roku 410 byla nakonec Británie ponechána vlastnímu osudu.
Více o Británii jako římské provincii si můžete přečíst v ábíčku 3/2017!