Husité ve své době silně zamíchali kartami tehdejšího válečného umění a udivovali i pobuřovali celý tehdejší svět. Když pomineme zajímavosti, jako byla aktivní role žen v řadách husitského vojska či využití zemědělského náčiní jako zbraní proti obrněným rytířům (ony známé okované cepy), tak to bylo hlavně nasazení mobilních pevností tvořených tzv. vozovou hradbou.
Díky nim se Husité dokázali velmi rychle opevnit na jakémkoliv místě. Patřili také k prvním masivním uživatelům střelných zbraní. V tehdejší době to samozřejmě nebyly nijak přesné ani spolehlivé zbraně. Jejich psychologický efekt byl ovšem značný. Figurku, kterou najdete mezi vystřihovánkami v časopisu ABC č. 16/2021, si můžeme doplnit o lehké dělo – tzv. polní tarasnici.
Návod na slepení bonusových dílů
Tarasnice
Nejdříve sestavíme základní trup 1. K němu připevníme nohy 2 (4×). Pro lepší efekt je doporučujeme rozstřihnout a podlepit kartonem. Dále sestavíme držáky děla 3 a 4 (obojí 2×), které zároveň slouží k jeho zaměřování. Opět doporučujeme podlepit silnějším kartonem.
Do obou dílů si připravíme otvory. Nyní sestavíme podložku samotného děla 5. Do ní si také nachystáme otvory. Na podložku umístíme dělo 6 uzavřené z jednoho konce dílem 7. Pomocí dvou kolíků z dřevěných párátek si můžeme dělo ve stojanu napolohovat podle libosti.
Ušatá sudlice s praporem
Figurku můžeme ještě doplnit dlouhou zbraní, tzv. sudlicí. Sestavíme ji velice jednoduše tak, že špici 8 přilepíme na seříznutý konec špejle – špejli ponecháme co nejdelší. Těsně pod špici poté přilepíme oblepením špejle prapor 9. Špejli i další dřevěné díly přetřeme hnědým odstínem vodové barvy.