Díky velkým dopředu namířeným očím a klidnému chování působí sovy moudře. Živí se výlučně lovem, při němž se orientují zrakem a sluchem. Svou kořist dokážou překvapit neslyšným letem.
Kdy potkat sovu
V únoru a březnu začíná soví tok, to je největší šance nějaké najít. Protože je spíš jen uslyšíte, předem si jejich hlasy poslechněte na internetu. Za kulíškem nejmenším se můžete vydat už navečer. Létá ještě před západem slunce a někdy se sluní na vrcholcích smrků. V lese žije také sýc rousný, který se ozývá těsně po setmění. Výra velkého uslyšíte až za tmy zpravidla na skalách.
Sovy za domem
Puštík obecný houká po celou noc i v městských parcích a na hřbitovech, kde na jehličnanech přes den rádi odpočívají také kalousi ušatí. Tzv. deniště poznáte podle bílých cákanců na kmeni a vývržků pod stromem. Ty mají podobu tuhých válečků obsahujících kosti, chlupy a peří, které sovy netráví. Někdy vás na odpočívající sovu upozorní hejno povykujících ptáků, kteří ji vyhánějí ze svého teritoria.
Nejvzácnější
Sova pálená a sýček obecný, kdysi nejhojnější sovy, rychle mizejí. Oba druhy žijí v zemědělské krajině, která jim dnes, zbavená mezí a remízků a ošetřovaná pesticidy, nenabízí dostatek potravy. Sýčků obecných u nás dnes přežívá posledních 100 párů – i proto tuto vzácnou sovičku Česká společnost ornitologická zvolila Ptákem roku 2018 (více na www.birdlife.cz).
Kdy a kde houkají?
výr velký
Od ledna – lesy, skály, lomy
puštík obecný/bělavý
Od února – lesy, zahrady/lesy
sýcové a kulíšci/kalousi
Od března – smíšené a jehličnaté lesy/lesy a parky
sýčci
Od dubna – venkovské obce
výreček malý
Od května – sady a světlé lesy na jižní Moravě