I když to není tak docela pravda. Když se ukáže sluníčko, stálé druhy jako sýkory, brhlíci, kosi a strnadi obecní zpívají už v únoru. Na konci února můžete přivítat první navrátilce z jihu, skřivany polní a špačky obecné. V březnu se přidá budníček menší a drozd zpěvný a koncem měsíce vás potěší štěbetání prvních vlaštovek. Na zpěv nejlepších zpěváků – slavíků, pěnic či sedmihláska – si ale musíte počkat až do dubna.
Je mi zima, nezpívám
Na ptačí zpěv má vliv i počasí, světlo a teplota. Když hodně fouká a je chladno, ptáci zpravidla nezpívají. Je-li ráno pod mrakem, raději si přispí a začnou zpívat později. Za poledního horka si opět dávají přestávku. Možná překvapivě však rádi zpívají za vlahého deštíku.
Spring Alive
Chcete se stát součástí mezinárodního projektu? Pak sledujte přílety našich tažných ptáků! Vyhlížejte první vlaštovku nebo čápa, poslouchejte, kdy se ozve volání rorýsů nebo kukání kukačky. A s trochou štěstí možná uvidíte i vlhy pestré, které se v poslední době šíří do Čech. Své první pozorování těchto pěti nezaměnitelných druhů zadejte na web programu Spring Alive (Jaro ožívá) www.springalive.net. V části "Přidej pozorování" stačí vyplnit, kdy a kde jste daný druh viděli a jedním kliknutím údaje odeslat. Na animované mapě pak můžete sledovat pohyb ptáků Evropou!
Program ptačího koncertu
Ptáci se probouzejí v přesném pořadí. Řídí se množstvím světla, které se mění během roku. V březnu slunce vychází kolem 6:40, v dubnu v 5:40 a v květnu a červnu už v 5:00.