Ptáci mohou být nejen celoživotním koníčkem, ale i náplní práce. Začíná to pozorováním ledňáčka na Lužnici a za pár let, kroužkujete mláďata vlaštovek nebo stojíte uprostřed deštného lesa na Madagaskaru a tajíte dech, abyste nevyplašili vangu modrou, ptáka, který nežije nikde jinde na světě. Pokusíme se vám poradit, kudy vede cesta k takovým zážitkům.
První volba ornitologa
Přihlaste se do přírodovědného nebo přímo ornitologického kroužku – pořádají je některé školy, domy dětí a mládeže i některá zoo. Seznámíte se tu s dětmi se stejnými zájmy a zkušení vedoucí vás hodně naučí. Zúčastněte se biologické olympiády. Tato celostátní soutěž má u nás dlouholetou tradici a prošla jí většina budoucích přírodovědců.
Najděte si svého guru
Ideální je, znáte-li zkušeného ornitologa ochotného brát vás s sebou na ptáky. To je příležitost leccos se naučit. Obraťte se na nejbližší pobočku ČSO, aby vám někoho doporučili. Pokud byste rádi ptáky kroužkovali, musíte nejdřív získat zkušenosti v terénu. O informace si napište do Kroužkovací stanice Národního muzea, kde vám poradí.
Akce pro veřejnost
Pokud žádného ornitologa neznáte, zúčastněte se některé z akcí pro veřejnost. Tam se s ornitology seznámíte a dozvíte se spoustu zajímavostí. Nejvíce se ale naučíte sami – prostudujte literaturu, čtěte časopis Ptačí svět, který vydává Česká společnost ornitologická, foťte a kreslete ptáky a hlavně choďte co nejvíc do přírody. Ať už se z vás stane vědec, pracovník ochrany přírody, učitel biologie nebo budete ptáky pozorovat jen pro radost, přejeme vám, aby vás nikdy nepřestali okouzlovat a udivovat.
Pobočky České společnosti ornitologické
www.birdlife.cz/kdo-jsme/pobocky/
Kroužkovací stanice NM
E-mail: krouzkovaci_stanice@nm.cz
Přehled akcí