Přestože by se mohlo zdát, že pomyslný titul prvního letošního mláděte narozeného v Zoo Děčín patří veverkám Prévostovým, jde spíše o poslední odchov loňského roku.
„Existenci mláďat jsou chovatelé schopni zaregistrovat až zhruba po 6 týdnech, kdy začnou vylézat z hnízdní budky. Předpokládáme tedy, že se veverky narodily zhruba v polovině prosince. Chovatelé nemají šanci zjistit přesný termín porodu, jde totiž o velmi plachá zvířata. Pokud bychom samici rušili nahlížením do hnízdní budky, mohla by přestat mládě kojit, případně ho i sežrat,“ vysvětlila chovatelka Lenka Kovářová.
Jediná veverčí zoo u nás
Mláďata veverek jsou dvě, pohlaví prozatím není jasné. V následujících dnech je čeká čipování. „Po odstavení jim začneme hledat nový domov, nabídneme je do chovu kolegům z jiných zoologických zahrad,“ doplnil zoolog Petr Haberland.
Zoologická zahrada Děčín je v chovu tohoto tropického druhu veverek velmi úspěšná. Jen za rok 2023 se zde podařily tři odchovy, ze kterých vzešlo sedm mláďat. V současné době je děčínská zoo jedinou zoo v rámci Unie Českých a slovenských zahrad, která tento druh rozmnožuje.
Roznašečka semen sází, sklízí...
Veverka Prévostova (Callosciurus prevostii) patří k nejnádherněji zbarveným savcům, proto se dříve jmenovala veverka nádherná. Žije v malých rodinných skupinách a dorozumívá se švitořivým, ptáky připomínajícím hlasem a pohyby ocásku. Staví si velká hnízda vysoko v korunách stromů, nebo využívá dutiny.
Tento druh veverky žije převážně v deštných lesích v jihovýchodní Asii. I když jde o denní druh, nejaktivnější jsou vpodvečer a večer. Jejich nejoblíbenější pochoutkou jsou měkké plody. A protože po okousání měkké dužiny často odhazují pecky, plní v ekosystému důležitou roli roznašeče semen.
Opravdu první mládě
Opravdu prvním mládětem savce narozeným letos (2024) v děčínské zoo tak je mládě vzácného primáta makaka chocholatého (Macaca nigra). Na svět přišlo 9. února, matkou je samice Bayi, otcem pak šestnáctiletý Yaki, který do Zoo Děčín přicestoval v roce 2021 z Francie.
„Mládě se má čile k světu. Matka ho nosí pevně přivinuté na svém břiše, takže chovatelé prozatím nemají šanci zjistit, zda jde o samce nebo samičku,“ řekl zoolog Petr Haberland.
„Neviditelné“ miminko
S tímto mládětem čítá děčínská chovná skupina makaků chocholatých celkem sedm členů. Od počátku chovu (v r. 1996) se v Děčíně narodilo již 19 mláďat, Zoo Děčín tak patří mezi velmi významné chovatele tohoto druhu.
V teplejších dnech už je možné samici s mládětem vidět i ve velkém venkovním výběhu. Návštěvníci však musí mít bystré oči, protože mládě přitisknuté k samici není na první pohled příliš dobře vidět. Prozrazuje ho jen růžový obličej, který však během růstu v řádu několika měsíců ztmavne.
Vyhynou v přírodě?
Makakové chocholatí jsou endemité, v přírodě žijí jen na ostrově Sulawesi. Obývají tu primární deštné pralesy, především v nižších nadmořských výškách. V jejich jídelníčku převažují plody pralesních dřevin, které doplňují květy a listy. Potřebu bílkovin řeší pojídáním drobných členovců, larev a v menší míře i ptačích vajec i mláďat. Potravu shánějí jak na zemi, tak v korunách stromů. Patří mezi druhy kriticky ohrožené, kterým hrozí vyhynutí v horizontu 25 let.