Lev indický, někdy nazývaný také perský, je podle nejnovějších genetických výzkumů ve skutečnosti stejný poddruh lva (Panthera leo leo), jako žije v Africe. Přesto se indická populace díky své dlouhé izolaci daleko od Afriky od těch afrických mírně liší.
V přírodě se tato majestátní kočkovitá šelma vyskytuje pouze na jediné lokalitě v počtu okolo 670 jedinců, patří tedy k druhům ohroženým vyhynutím. Udržení životaschopné záložní populace v lidské péči je proto nadmíru důležité.
Výměna lva za lva
Chov lva indického v zoologických zahradách však není jednoduchý. V Evropě ho chová 38 institucí v počtu 116 jedinců. Všechna zvířata mají původ jen v několika zakladatelích, kteří do Evropy dorazili na přelomu 80. a 90. let minulého století.
V posledních letech čelí chovný program malé četnosti porodů a velké úmrtnosti mláďat. Populace indických lvů v zoologických zahradách rychle stárne a je třeba podniknout opatření, aby nedošlo k jejímu kolapsu.
Proto byl v nedávné době aktualizován chovný program, jehož hlavním cílem je navýšení reprodukce lvů na co největší možnou míru. Na základě toho pak proběhlo několik přesunů zvířat. Jedním z nich byla i výměna samce mezi ostravskou zoo a polskou Zoo Krakov.
Příliš mladý král zvířat
„Koordinátorka chovu doporučila přesun našeho pětiletého lvího samce k sedmileté lvici do polského Krakova, aby dostal možnost předat své geny dále. Samec byl do Ostravy přivezen jako dvouletý v květnu 2021. Spojen měl být se starší, tehdy třináctiletou lvicí," vysvětluje situaci inspektor chovu kočkovitých šelem v Zoo Ostrava Matěj Vrúbel.
„Lvice však byla vůči mladému samci velmi dominantní, navíc nebylo pravděpodobné, zda by s ohledem na svůj věk ještě vůbec zabřezla,“ dodává inspektor chovu Vrúbel.
Starší samec, nová naděje
Stará samice však nezůstala v Ostravě sama, z Krakova k ní přicestoval tamní jedenáctiletý král zvířat. Ten by měl být dostatečně dominantní a zkušený.
„Aby si lev zvykl na nové prostředí, zůstane Pavilon indických šelem a případně i okolí jeho venkovního výběhu dočasně uzavřen. Veřejnost prosíme o trpělivost. Postupně budeme pavilon zpřístupňovat, ale klid pro zabydlování nového obyvatele je pro nás prioritou,“ vysvětluje inspektor chovu Vrúbel.
„Doufáme, že jeho spojení s naší samicí vyjde a stane se jejím sociálním partnerem. Zároveň tak pomůžeme chovnému programu,“ dodává Matěj Vrúbel.
Lev indický v přírodě
Lev indický je jediným lvem, který se vyskytuje na asijském kontinentu. Na rozdíl od afrických lvů žijí lvi indičtí v odlišném sociálním uspořádání – samci jsou často samotáři nebo vytvářejí volná společenství se 2–3 samicemi. Proto také v zoologických zahradách nejlépe fungují páry, a ne početnější skupiny.
Dříve zasahoval areál rozšíření lva indického až do jihovýchodní Evropy. Dnes se vyskytuje pouze v Národním parku Gir a několika dalších rezervacích v západoindickém státě Gudžarát.