Dospělý pár korovců mexických (Heloderma horridum exasperatum) získala plzeňská zoo v rámci Evropského záchranného programu od kolegů ze Zoo Zagreb v roce 2017. Chovný pár je umístěn v expozici Sonora a už v roce 2019 se podařilo odchovat osm mláďat.
Dalších mláďat se plzeňští chovatelé dočkali až začátkem letošního roku (2024). Samice vykladla v polovině srpna 2023 celkem devět vajec, v pěti z nich se úspěšně vyvíjela mláďata. Všech pět se úspěšně vylíhlo v lednu letošního roku. Tento druh korovců, který může dorůst téměř metrové délky, je vejcožravý, mláďata se zatím živí křepelčími vajíčky, později zvládnou i vejce větší.
Korovec jedovatý se vylíhnul v Plzni
V Plzni se ale vylíhlo i mládě dalšího chovaného druhu korovce, a to korovce jedovatého (Heloderma suspectum). Chovný pár žije v zádveřní expozici sukulentního skleníku (nyní Svět sucha) a je to jeho první mládě.
Vejce samička nakladla 16. května loňského roku (2023) a o čtyři měsíce později, 28. září, se z něj vyklubalo mládě. Je tedy starší než mláďata korovců mexických. Tento druh navíc není čistě vejcožravý, takže kromě křepelčích vajíček (na kterých si i tento korovec rád pochutná) už přijímá i myší holata.
Mláďata zatím ne, rodiče ano
Všechna mláďata jsou nyní v chovatelském zázemí, kam návštěvníci nemohou, mají však v obou expozicích (tj. v expozici Sonora a Svět sucha) možnost celoročně pozorovat jejich rodiče. Korovci však nejsou v plzeňské zoo novinkou, poprvé chovala oba druhy na přelomu 60. a 70. let minulého století.