Dvě mláďata pekariů Wagnerových se narodila v jihlavské zoo na konci dubna. V tu dobu panovalo chladné počasí, takže se zpočátku držela v teple své ubikace a vyhlížela oteplení. Teprve pak mohla tato teplomilná zvířata do venkovního výběhu.
Rodina jihlavských pekariů se tak rozrostla na současných šest členů – k vidění je rodičovský pár, dvě mláďata z roku 2022 a dva aktuální přírůstky. Celá rodinka se drží pohromadě a i starší sourozenci dohlížejí na nejmladší členy.
Největší a nejvzácnější pekari
Pekariové svým vzhledem připomínají prasata, s nimi ale nejsou příbuzní, tvoří samostatnou čeleď v řádu sudokopytníků. Pekari Wagnerův (Catagonus wagneri) je největším a nejvzácnějším ze tří dosud známých druhů. Žije v extrémně horké a suché křovinaté oblasti v centrální oblasti Jižní Ameriky známé jako Gran Chaco.
Díky svému klínovitému tvaru těla a silným tuhým štětinám se pekari bez problémů pohybuje ve spleti houštin kaktusů a sukulentů. Má malé krátké nohy s drobnými ostrými kopýtky. Žije v menších rodinných stádech a je převážně býložravý.
(Ne)vymřelý druh prehistorického zvířete
Pekari Wagnerův byl objeven relativně nedávno, teprve v roce 1972. Jako druh byl pro vědu známý již dříve, ale pouze z paleontologických nálezů jeho koster. Vědci ho tak považovali za druh dávno vymřelý a objev živých zvířat znamenal doslova zoologickou senzaci. Zoo Jihlava chová pekari Wagnerovy od roku 2014 a byla tak první českou zoo, kde byl tento druh k vidění.