Růžové hejno plameňáků v jihlavské zoo má v těchto dnech hodně práce! Zatímco část dospělých si užívá jarní koupel v přilehlé zátoce, jiní si podobný luxus volna již nemohou dovolit. Jak se postupně líhnou malí plameňáčci, stávají se z nich rodiče. Malé plameňáky ale není úplně snadné zahlédnout, schovávají se totiž v peří svých matek a často je z nich vidět pouze zobáček.
Hejno plameňáků růžových v jihlavské zoo se stará o nově vyklubaná mláďata • Zdroj: Zoo Jihlava
Samice plameňáků snáší jedno bílé vejce, inkubační doba je zhruba jeden měsíc a o vejce i mláďata se střídavě starají oba rodiče. Malí plameňáci jsou několik měsíců plně odkázána péči rodičů. Plameňáci se běžně dožívají 30 až 50 let, v lidské péči to může být i 80 let.
Jak může růžový plameňák zbělat?
Plameňák růžový (Phoenicopterus roseus) patří k nejznámějším a možná i nejrozšířenějším druhům plameňáků, obývá prakticky celou Eurasii včetně jižní Evropy a nechybí ani v Africe. K oblíbeným a nenáročným chovancům patří i v zoologických zahradách. Přesto má jeho chov jedno úskalí. A tím je jeho potravní specializace.
V přírodě se živí filtrováním drobných živočichů z mělkých vod. Především korýšů, z jejichž těl získává karoten, červené barvivo, díky kterému má jeho peří typickou růžovou barvu. Náhradní krmení v zoologických zahradách mu tak musí umožnit stejný způsob příjmu potravy – tj. ponořeným zobákem a filtrováním, ale také zajistit příjem karotenů. Bez nich by totiž plameňáci zbělali.