„Samotný odchov čápů černých není až tak velkou raritou, výjimečnost tohoto odchovu spočívá v tom, že mládě přivedl na svět pár, u kterého už nikdo v žádný nedoufal. Samec má úctyhodných 29 let a podobně letitá je i samice. Její přesný věk neznáme, protože byla v roce 1999 přijata do olomoucké zoo jako hendikepovaný jedinec z volné přírody, odkud o tři roky později přešla k nám,“ vysvětlil zoolog Petr Haberland.
Ve volné přírodě se přitom čápi černí (Ciconia nigra) dožívají 15, výjimečně 20 let! Že se stanou rodiči „na takhle stará kolena“, už v Zoo Děčín nikdo nečekal. Už v roce 2020, kdy pár odchoval jedno mládě,to zoo považovala za malý zázrak!
Samec zůstává se samicí po celou dobu hnízdění, na vejcích sedí zhruba 33 dní, a oba rodiče se přitom střídají. Oba také krmí mláďata. Hnízdo s měsíčním mládětem rodiče pečlivě střeží. Přesto se už veterinářům z děčínské zoo podařilo mládě zkontrolovat, odhalili přitom, že mládě je samička.
Čáp černý je u nás ohrožený
Zatímco celosvětově je čáp černý považovaný za málo dotčený druh, u nás ho řadíme mezi druhy silně ohrožené, ve volné přírodě hnízdí přibližně 400 párů. Na rozdíl od čápa bílého je to především lesní pták, který staví hnízda vysoko na stromech. Žije velice skrytě, najít jeho hnízdo je obtížné. Žíví se především vodnímí živočichy, značné zastoupení v jeho potravě mají ryby.