Gekon modrý (Lygodactylus williamsi), drobný denní gekon, je endemit (jinde nežije) malého území o velikosti nanejvýš 20 km2 v Tanzanii. Zde se vyskytuje v lesních rezervacích Kimboza a Ruvu a ostrůvkovitě na několika dalších lokalitách mimo rezervace. Dospělí samci vynikají jasně modrým zbarvením, samice a mladí samci jsou hnědí až olivově zelení.
V přírodě je tento gekon vázán na jediný druh pandánu Pandanus rabaiensis (tropický strom s listy připomínajícími juku). „Jeden strom obvykle obývá jeden samec, jedna nebo více samic a několik mláďat,“ popisuje zooložka Markéta Rejlková ze Zoo Ostrava. Na mezinárodním Červeném seznamu (The IUCN Red List) je zařazen v kategorii kriticky ohrožený (Critically Endangered).
V ostravské zoo je gekon modrý chován od roku 2021, kdy byl přivezen pár ze Zoo Lipsko. Ještě v tom roce se podařilo odchovat dvě mláďata. „Gekony jsme zatím chovali v zázemí, kde se podařilo odchovat celkem 14 mláďat, z toho deset se vylíhlo v tomto roce. Mezitím jsme vybudovali v pavilonu Tanganika nové terárium, kde nyní mohou vzácné plazy obdivovat i naši návštěvníci,“ říká Markéta Rejlková. Terárium obývá nově sestavený pár gekonů. V chovatelském zázemí jsou kromě letošních mláďat další dva chovné páry.
Naděje pro gekony
Přestože kriticky ohrožené gekony modré chrání úmluva CITES, která reguluje obchodování s ohroženými druhy, je stále loven pro nelegální obchod s domácími mazlíčky. Největší hrozbou pro tento druh je však ničení jeho přirozeného prostředí (nelegální těžba dřeva, lesní požáry).
V místě jejich výskytu v současnosti probíhají ochranářské aktivity, jejichž cílem je zvětšit rezervaci Kimboza. V loňském roce zde bylo vysazeno 1800 pandánů, ale i další endemické dřeviny a 50 hektarů lesa vyčištěno od invazních druhů stromů.
V provozu je nová stromová školka, do zalesňování se zapojují i místní obyvatelé okolních vesnic. Ti se také pustili do produkce medu a zakládání stezek pro ekoturistiku. Projekt je velice úspěšný a stav jedné ze dvou malých lokalit gekona modrého, poškozené zejména lesními požáry a šířením invazních dřevin, se zlepšuje.