Olomoucká zoo v roce 2023 rozšířila kolekci chovaných zvířat o klokánka krysího. Sestavený chovný pár v sobě našel zalíbení od prvopočátku. „Dnes se poprvé ukázalo jejich úplně první mládě, tudíž i první mládě klokánka krysího odchované v naší zoologické zahradě. Mládě se ještě stále chodí schovávat k matce do vaku, ale při troše trpělivosti už jej i návštěvníci mohou vidět samostatně se pohybovat po ubikaci,“ uvádí zooložka Ing. Jitka Vokurková.
Tento druh není v zoologických zahradách chován příliš často, pro svou převážně noční aktivitu nepatří k nejatraktivnějším druhům. V Zoo Olomouc se proto návštěvníci mohou s klokánky setkat v Pavilonu netopýrů.
Klokánek krysí je nadšený houbař
Klokánek krysí (Potorous tridactylus) pije v přírodě jen minimálně, vystačí si s vodou obsaženou v jeho nejoblíbenější potravě, v houbách z příbuzenstva lanýžů. Tyto houby se vyznačují tím, že se jejich plodnice většinou nacházejí pod zemí.
Klokánek je přesto „vypátrá“ za pomocí čichu a při jejich hledání překonává i značné vzdálenosti. V určitém ročním období tvoří houby až 80 % jeho potravy. Přestože z něj tato houbová dieta činí potravního specialistu, živí se i další rostlinnou potravou, ale i hmyzem a červy, které vyhrabává předníma nohama.
Obývá především jihovýchodní Austrálii a Tasmánii, kde ke svému životu vyhledává listnaté nebo smíšené lesy či pobřežní vřesoviště, kde je hustý porost, který ho chrání před predátory, převážně invazními, jako jsou zdivočelé domácí kočky či introdukované lišky.
V rámci ekosystému jsou klokánci vítanými zahradníky, protože hloubí jámy, v nichž se drží voda a usazují se větrem naváté nánosy, což je skvělé prostředí pro klíčení semen. Kromě nepůvodních šelem ho v přírodě ohrožují požáry a ztráta životního prostředí v důsledku činnosti člověka.