Od července mohou návštěvníci olomoucké zoo zhlédnout v jedné z voliér na tzv. vrstevnicové cestě pár holubů pestrých (Geotrygon versicolor), kteří tu pobývají ve společnosti turak Schalowových (Tauraco schalowi).
„Pár holubů pestrých k nám přicestoval začátkem dubna letošního roku ze švýcarské Zoo Zürich, ale až donedávna obýval prostory v zázemí zoo. V zoologických zahradách je chován poměrně vzácně. V České republice je můžete potkat už jedině v Zoo Praha a v celé Evropě je drží pouze 15 zahrad,“ uvádí kurátor ptáků v olomoucké zoo MVDr. Jan Kirner.
Pestrý endemit z Jamajky
Holub pestrý žije pouze na ostrově Jamajka, je to tedy ostrovní endemit. Vzhledem k omezenému výskytu na jediném ostrově, znamená každý zásah do jejich přirozeného prostředí vysoké riziko.
Populace v přírodě je hodnocena jako blízká ohrožení (Near Threatened) a nebezpečí pro ně představuje zejména ničení lesů, které obývají. Volné krajině se naopak vyhýbají. V přírodě tráví většinu času v bylinném a keřovém patře, a ani hnízda si nestavějí příliš vysoko nad zemí.
Jídelníček holuba pestrého se skládá ze semen, spadlého ovoce a bezobratlých, které najde při přehrabování lesního podrostu.
Holub, který je opravdu barevný
Své druhové jméno dostali tito holubi podle velmi pestrého zbarvení, které nejlépe vynikne v paprscích slunce. Hlava ve tvaru kovadliny potom dodává tomuto druhu vskutku neobvyklý vzhled.
Holub pestrý ale nevyniká pouze mnoha barvami peří, nýbrž i sytě červenou duhovkou a drobnou chocholkou na hlavě. A jak že poznáte olomouckého samce od samičky? No přece samička má na noze růžový kroužek!