V Pavilonu šelem a plazů v Zoo Praha se nově zabydlují fosy. Tyto fascinující šelmy žijí v přírodě pouze na africkém Madagaskaru. Návštěvníci pražské zoo teď mohou pozorovat samce a samici největší šelmy tohoto tropického ostrova.
V budoucnu by měli tvořit chovný pár. Obě zvířata, která nedávno přicestovala do Zoo Praha ze zahraničí, se však narodila teprve minulý rok.
„Podle doporučení koordinátora Evropského chovného programu (EEP) budeme samce a samici spojovat až po dosažení pohlavní dospělosti. Mláďat bychom se tak mohli dočkat pravděpodobně za dva roky,“ říká Pavel Brandl, kurátor savců Zoo Praha.
Fosy jsou dokonale přizpůsobené životu na stromech, díky své neuvěřitelné pohyblivosti a ohebnosti dokážou šplhat i hlavou dolů. Jsou samotářskými zvířaty, která se v době páření shromažďují na tradičních stromech, kde se každoročně setkávají s ostatními jedinci svého druhu.
„Naše fosy nyní zvědavě prozkoumávají vnitřní expozici. Až si na nový domov zvyknou, chovatelé jim zpřístupní i venkovní výběh,“ dodává Pavel Brandl.
Ohrožené ostrovní druhy
Ostrovní druhy, které jsou často vázané právě na ten jediný ostrov, kde žijí, patří kvůli svému omezenému areálu výskytu k nejohroženějším zvířatům na světě. Právě takovým druhem jsou i fosy (Cryptoprocta ferox), endemit ostrova Madagaskar.
S jejich zařazením měli vědci dlouho problém – fosy něčím připomínají kočkovité šelmy, něčím cibetkovité a něčím promyky. Nakonec pro ně a jejich menší ostrovní příbuzné vytvořili samostatnou čeleď madagaskarské šelmy.
Červený seznam IUCN vede fosy jako zranitelný druh, jejich populace klesla v důsledku ztráty přirozeného prostředí a pronásledování za poslední tři generace o 30 %.
V divočině jsou domorodými obyvateli často považovány za škůdce. Kromě lemurů, které mají na jídelníčku nejčastěji, totiž někdy loví i slepice nebo jinou drůbež. Mizejí také rozsáhlé lesy, kde tyto výjimečné šelmy žijí.