Šance, že se chovatelé v jihlavské zoo dočkají od této levhartice mláďat, byla mizivá, samici už totiž bylo třináct let a v tomto věku je nepravděpodobné, že by mohla zabřeznout a porodit svá první mláďata. Přesto se tohoto mimořádného úspěchu dočkali. Na začátku května došlo v Zoo Jihlava k velkému překvapení. Radost nezkazilo ani to, že slabší mládě nepřežilo.
Druhé mládě levharta naopak prospívalo velmi dobře a samice se o něj vzorně starala. První týdny trávilo s matkou ve vnitřní ubikaci, kam návštěvníci Zoo Jihlava nevidí, ale teď ho konečně mohou pozorovat ve venkovním výběhu.
Mládě levharta perského poprvé ve venkovním výběhu • Zdroj: Zoo Jihlava
Čtyřměsíční levhartí slečna si užívá krásné počasí, hraje si, zlobí mamku anebo ve výběhu zkouší svoje lezecké dovednosti. Návštěvníci mohou samici s mládětem vidět v dopoledních hodinách, odpoledne chodí do výběhu samec.
Hodně velký levhart
Jeden z největších podruhů levharta skvrnitého, levhart perský (Panthera pardus tulliana) obývá především horské oblasti Kavkazu, Íránu a Střední Asie. Je znám svou schopností přizpůsobit se různým typům prostředí, od lesů po skalnaté oblasti a polopouště.
Je to samotářské zvíře, které preferuje skrytá místa a loví převážně v noci. Jeho kořistí jsou hlavně savci, jako jsou srnci, divoké kozy, divoká prasata, ale také ptáci a menší plazi. Ve volné přírodě ho ohrožuje ztráta životního prostředí, pytláctví a úbytek kořisti, v červeném seznamu je tento poddruh proto veden jako ohrožený vyhynutím. Zoo Jihlava chová levharty perské od roku 1982.