Hula, samice hrocha obojživelného (Hippopotamus amphibius), porodila na konci srpna mládě. Stalo se tak přímo v Jezeře hrochů v pěší části areálu Safari Parku Dvůr Králové. Návštěvníci proto mají možnost přírůstek, jehož pohlaví zatím chovatelé neznají, pozorovat od prvního dne po narození.
Je to teprve podruhé v historii této zoologické zahrady, kdy může veřejnost zblízka vidět tak malé hroší mládě. Samice se o potomka podle pozorování stará, mládě pije a prospívá. Kromě něj žije v expozici i starší mládě, které se narodilo druhé chovné samici Moně letos v lednu. O něm už chovatelé vědí, že jde o samičku.
Hroší mládě narozené v Jezeře hrochů v Safari Parku Dvůr Králové • Zdroj: Helena Hubáčková / SPDK
Hrochy v Safari Parku Dvůr Králové lze nejlépe pozorovat pozdě odpoledne. Tehdy tato zvířata tradičně opouštějí pohodlí a bezpečí vody a vydávají se na pastvu. Vyhýbají se tak horkým slunečním paprskům, protože jejich kůže je sice velmi silná, ale zároveň nesmírně citlivá. V horkém letním slunci by se začala vysoušet, pálit a praskat.
S tím souvisí i soumračný a noční život hrochů v přírodě. V jezeře hroši nezůstanou až do samotného konce sezony. S příchodem chladnějších dnů se přesunou do zimoviště, kam návštěvníci nemají přístup.
Jezero hrochů je nejkrásnější expozice
Jezero hrochů je jednou z největších a podle řady lidí i nejkrásnějších expozic hrochů v Evropě. K obrovskému jezeru napájeném vodami potoka Netřeby přiléhá rozlehlá pastvina, na které vedle hrochů žijí i různé druhy typických afrických kopytníků nebo ptáků.
V posledních letech je Safari Park jedinou českou zoologickou zahradou, která hrochy odchovává. Také v evropském kontextu je chov hrochů s ohledem na jeho náročnost stále vzácnější.