Vypouštěním v zoo odchovaných jedinců v rámci tzv. repatriačních projektů dochází k posílení oslabené divoké populace daného druhu, případně k jeho obnově v místech, kde zcela vymizel. Nejčastěji se jedná o dravce a sovy, ale v minulých týdnech byly na jihu Čech vypuštěny kachny: 19 mladých poláků malých původem ze Safari Parku Dvůr Králové a Zoo Ostrava (15 z nich odchovala Zoo Ostrava).
„Záchrana ohrožených zvířat je týmová hra, a to jak v případě chovu v lidské péči, tak i v rámci projektů vypouštění zvířat do volnosti. Projekt návratu kriticky ohrožených poláků malých je ukázkovým příkladem takové spolupráce. Mám radost, že kolegové ze Zoo Ohrada a Zoo Ostrava jsou našimi dlouhodobými partnery, a to nejen při ochraně poláků malých,“ vysvětluje koordinátor chovu ptáků Safari Parku Dvůr Králové Michal Podhrázský.
Vypouštění poláků malých do volnosti • Zdroj: Michal Podhrázský / SPDK
Ten spolu s týmy odborníků ze Zoo Ohrada a Zoo Ostrava právě zakončil další etapu projektu návratu poláků malých do přírody. „V polovině srpna jsme vypustili dalších 19 poláků do několika lokalit v jižních Čechách, kde je nyní můžeme sledovat,“ dodává Michal Podhrázský.
Označené kachny
Projekt na záchranu poláků malých byl zahájen v roce 2021, od té doby již odborníci vypustili na několika vhodných lokalitách celkem 39 těchto kriticky ohrožených kachen. Na jejich vypouštění do volné přírody se podílejí hned tři zoologické zahrady – Zoo Hluboká, Zoo Ostrava a Safari Park ve Dvoře Králové.
Aby bylo vypouštění úspěšné, je jedním z klíčových faktorů vhodná lokalita. Ta musí ptákům zajistit bezpečí, dostatek potravy a vhodné podmínky k rozmnožování. Vypouštění jedinci jsou označeni, takže jodborníci mohou sledovat, jak si kachny ve volnosti vedou.
U potápivých kachen, mezi něž se poláci řadí, se osvědčilo označení na zobáku, které je používáno bezmála 20 let i v jiných evropských zemích. Známé „batůžky“ s vysílačkami jsou naopak nevhodné, ptákům naruší strukturu peří, což umožní chladné vodě proniknout až na jejich tělo.
Polák se pomalu vrací
Kriticky ohrožený polák malý (Aythya nyroca) patřil k nejhojnějším kachnám nejen v České republice, ale i ve velké části Evropy. Od poloviny minulého století se jejich početnost začala drasticky snižovat, především v důsledku vysušováním mělkých, zarostlých mokřadů. Ty jsou pro hnízdění tohoto druhu zcela zásadní.
Ještě v 70. letech minulého století poláci malí pravidelně hnízdili v Poodří, v jižních Čechách a na jižní Moravě, ale již na začátku tohoto století u nás jako hnízdící druh zcela vymizeli. Od té doby naštěstí dochází k napravování chyb minulosti: obnovují se původní mokřady, a zdá se, že i poláci malí na to reagují a znovu se u nás objevují hnízdní páry. Zatím vzácně, ale doufejme, že tento trend bude pokračovat. Přispět k tomu může i posílení divoké populace vypouštěním jedinců odchovaných v zoologických zahradách.