Chovatelé v zoo své svěřence musí dobře znát a komunikovat s nimi. Proto potřebují, aby měli jména. O zvířatech také musíme mluvit a přibližovat je lidem. V tom nám jména pomáhají. Jen výjimečně podléhá pojmenovávání pevně daným pravidlům. Vybavuji si jen dva druhy, kterých se to týká.
Převalského abeceda
Hříbata koní Převalského dostávají v daném roce jména začínající stejným písmenem, přičemž rok po roce se postupuje abecedou. Letos je tak na řadě písmeno C. Když ale dojde na X nebo řekněme Ž, je to podstatně složitější. Jen si zkuste vymyslet sadu jmen začínajících těmito písmeny!
Problémy pro pr
Ještě zapeklitější je to u zubrů. Jejich mláďata narozená v Zoo Praha musejí mít jména začínající písmeny Pr. Protože zubři jsou v naší zoo chování již od jejích počátků, a protože nechceme, aby se jména opakovala, čelíme téměř nepřekonatelnému problému.
Před lety jsem nad slovy začínajícími na „pr“, resp. „př“, přemýšlel tak usilovně, že jsem pak zprávu o transportu samičky Prgy do Polska napsal takto:
Proboha! Prga prchá! Prorazila přírubu přepravního prostoru? Pracovníci prskají. Průšvih, přemístění předčasně probuzené Prgy přeloženo. Princezna provázená Prokopem projela pražským předměstím. Provoz průměrný. Příjezd pravděpodobně předstihne předpoklady. Průjezd Prostějovem proběhl prekérně. Prokopa přepadly problémy, pravidla přepravy prošla prověrkou. Projeto příhraničí, prales přivítá Princeznu, přivítá Prokopa. Prga promarnila příležitost… Praštěný příběh, promiňte. Přesto pravdivý.
Vlastní jména
Většinou je ale pojmenovávají chovatelé, kteří vybírají podle vlastních kritérií. Jeden kolega vytvořil asi osmnáct kategorií, například:
Podle fyzického zjevu – Pacička, Bezprstá
Podle místa původu – Andílek z Los Angeles
Podle skutečných osob – Maxmilián a Rudolf podle císařů, Einstein, Nelson
Podle literárních předloh – Velká Atuin z Terryho Pratchetta
Podle místních nebo domorodých názvů – Kura pro želvu v indonéštině
Když křtí návštěvníci
Občas zapojujeme do výběru jména veřejnost. Nedávno tak lidé navrhovali jméno pro orangutaního samečka. Trochu netradiční volbu jména jsme zvolili pro gorilí mládě – dceru Duni – které se narodilo začátkem roku.
O základní návrhy jsme požádali děti z kamerunského městečka Somalomo, kde má základnu náš vzdělávací projekt Toulavý autobus. Z návrhů jsme vybrali deset jmen a dál již rozhodovala česká veřejnost. Zvítězilo jméno Mobi, které znamená „dědička“ nebo také „pokračovatelka“. Navrhla je dvacetiletá žákyně střední školy v Somalomo Philone Mamkobenová.
Slavná kmotra Jane Goodallová
Jen naprosto výjimečně dáme možnost vybrat jméno pro mládě jeho „kmotrovi“. Takovou výjimku měla slavná primatoložka a ochránkyně přírody Jane Goodallová, která pojmenovala naše druhé gorilí mládě – dceru Kijivu. Dala mu jméno Gaia, tedy bohyně Země.