Zdravá samička vodušky červené se narodila ve středu 18. září samci pocházejícímu ze slovenských Košic a samici narozené v Zoo Plzeň. Dostala evidenční číslo sto, je již stým mládětem tohoto druhu narozeným v Plzni!
Zoo Plzeň chová vodušky červené známé také jako vodušky lečve poddruhu kafuensis (Kobus leche kaufensis) od roku 2003. Tato středně velká africká antilopa žije v blízkosti řek, plzeňský poddruh konkrétně v povodí řeky Kafue, podle které byl pojmenován.
Kdysi početná populace vodušek se natolik snížila, že byly v roce 2018 zařazeny do Červené knihy ohrožených druhů IUCN. Nejvíc je ohrožuje sucho způsobené změnou klimatu a znečištění vody lidmi.
Vodušky červené jsou v zoologických zahradách běžně chované a kdysi byly trochu přehlížené. Ale v současné době je kvůli jejich ohrožení v přírodě zvláště důležité udržet v lidské péči životaschopnou populaci.
Vodní antilopa v plzeňské zoo
Vodušky jsou dokonale přizpůsobené životu v okolí vodních toků a v bažinách. Jejich zadní nohy jsou delší než přední, což jim umožňuje uniknout predátorům i v hlubší vodě pomocí dlouhých skoků.
Nehrozí jim podchlazení, protože jejich hustá srst rychle schne. Široká kopýtka dokáží roztáhnout, takže se neboří do měkké bažinaté půdy. Živí se mnoha druhy mokřadních rostlin a trav.
Jejich přirozené prostředí napodobuje i rozlehlý výběh v zoologické zahradě, který plzeňské stádo vodušek obývá. Mají v něm k dispozici travnatou plochu, skrýš v křovinatém svahu i mělkou vodní plochu, kterou často využívají.
Spolu s nimi žije ve výběhu hejno perliček, dvě samice pštrosů dvouprstých a stádo zeber bezhřívých. Zebry jsou však dočasně zavřené ve vnitřních prostorách, aby mláďata vodušek neohrožovaly.