Mláďata vydry přišla na svět v Zoo Ostrava 29. srpna 2024. Chovatelé zatím nevědí, jakého jsou pohlaví, nechtějí do odchovu nijak zasahovat a rušit samici při péči o potomky. Mláďata pobývala první měsíce života ve vnitřním prostoru, do kterého nemají návštěvníci přístup. Nyní se už začínají objevovat i ve venkovním výběhu, kam je občas rodiče či starší sourozenci na chvíli přenesou. Kromě rodičovského páru tvoří skupinu i tři potomci z předchozích let – dva samečci narození v roce 2022 a jedna samička narozená v roce 2023.
To, že ve výběhu ostravské zoo žije početnější skupina zvířat, není náhoda. Na rozdíl od našich vyder říčních, které jsou samotářské a samice se se samcem potkávají jen během krátkého období páření, žijí vydry malé v poměrně početných vícegeneračních rodinných skupinách tvořených rodičovským párem a různě starými mláďaty. Pro mláďata z předchozího vrhu je pozorování odchovu mladších sourozenců velmi důležité. Získané zkušenosti zúročí, až dospějí a budou sama zakládat rodiny v jiných zoologických zahradách.
Nejmenší z vyder
Vydra malá (Aonyx cinereus) je nejmenším druhem vydry. Obývá převážně porosty mangrovů a sladkovodní mokřiny v Bangladéši, jižní Indii, Číně, Nepálu, Taiwanu, Vietnamu, Malajsii, Velkých Sundech a na filipínském ostrově Palawan. Jako všechny vydry dobře plave a potápí se, ale tráví mnoho času na březích vod. Má zakrnělé plovací blány a zkrácené drápy.
Živí se vodními živočichy – kraby, žábami, rybami, ale uloví i menší ptáky a savce. V Červeném seznamu (IUCN Red List of Threatened Species) je vedena jako zranitelný druh (Vulnerable), její počty v přírodě klesají v důsledku přeměny jejího přirozeného prostředí na čajovníkové a kávové plantáže nebo na plantáže palmy olejné. Ohrožuje ji i s tím související úbytek zdrojů potravy.