1700 kilometrů dlouhou cestu do nového domova urazila dvojice mladých supů bělohlavých vylíhlých v Safari Parku Dvůr Králové v květnu. Ze Dvora Králové nad Labem zamířili supi na Sardinii. Jakmile to bude možné, definitivně opustí voliéry a osídlí nebe nad tímto italským ostrovem.
„Koordinátor evropského chovu supů naše mladé supy vybral jako vhodné k vypuštění do volné přírody. Vybral také místo na Sardinii, kde je posílení divoké populace těchto mohutných dravců potřebné,“ vysvětluje zoolog Michal Podhrázský. Po krátkém jednání se sardinskou stranou vyrazil osobně v doprovodu kolegy Michala Staňka na dlouhou cestu z Podkrkonoší na jih Evropy.
„Cestu autem zvládli ptáci bez velkých obtíží. Na Sardinii jsme je ve spolupráci s tamními ornitology umístili do karanténního prostoru. Ještě půl roku se budou připravovat na to, že v dubnu 2025 definitivně odletí z péče člověka do sardinské krajiny,“ popisuje plán Michal Podhrázský.
Zoo podporují divoká zvířata
Podpora divokých populací zvířat a jejich prostředí je jedním z nejdůležitějších úkolů moderních a zodpovědných zoologických zahrad. V případě supích mláďat jde navíc ještě o ukázku příkladné spolupráce mezi takovými zahradami.
„Jedno z našich ptáčat se vylíhlo samici, která nemá stálého partnera. Odchov by sama nezvládla, a tak jsme mládě po vylíhnutí poslali do Zoo Liberec. Tam se o ně postaral náhradní rodičovský pár jiného druhu, supů hnědých,“ doplňuje zoolog.
Mládě by zvládli odchovat i odborníci Safari Parku ve Dvoře Králové, ovšem to by se mohlo negativně projevit na jeho psychice. „Sup odchovaný lidmi by si je s největší pravděpodobností vtiskl jako svůj vlastní druh. V dospělosti by se pak nemohl zapojit do reprodukce. Tím by jeho odchov zcela ztratil smysl, protože by nemohl plnit úlohu nutnou k zachování vlastního druhu,“ dodává Michal Podhrázský.
Supi utěšeně přibývají
Populace supů bělohlavých na Sardinii je nepočetná. V minulosti navíc zaznamenala – podobně jako všude jinde – dramatický pokles. Mimořádně špatná byla situace po 2. světové válce. Přesně před 50 lety potom započaly systematické snahy o záchranu sardinské populace.
Desetiletí usilovné práce začaly přinášet výborné výsledky, a to i s přispěním ptáků vypuštěných z lidské péče. V roce 2015 bylo na Sardinii jen zhruba 100 supů bělohlavých, v roce 2020 již 250.