Kdo zachraňuje nejohroženějšího dravce světa? Přece experti z Liberce

Kdo zachraňuje nejohroženějšího dravce světa? Přece experti z Liberce
Sdílej
 
Obrovský důvod k radosti vypukl v pondělí 11. listopadu na filipínském ostrově Mindanao. V záchranném centru Philippine Eagle Foundation se díky metodě umělé inseminace a inkubace po deseti letech vylíhlo mládě největšího a nejohroženějšího dravce světa a zároveň národního ptáka Filipín, orla opičího. Na tomto mimořádném úspěchu se významně podílela i Zoo Liberec.

Malý orel opičí je nyní v péči filipínských ošetřovatelů, kteří se o mládě intenzivně starají a rozkrmují ho. Klíčovou roli v tomto mimořádném úspěchu sehrála liberecká zoo, která má s asistovanou reprodukcí mnoha různých druhů dravých ptáků jedinečné zkušenosti a od samého počátku s celým procesem intenzivně pomáhala.

„Jedná se o opravdu mimořádný a zásadní ochranářský úspěch, protože od vzniku organizace v roce 1987 jde teprve o třicáté odchované mládě a osmé, které se vylíhlo díky umělé inseminaci. Pro úspěch bylo klíčové ohromné mezinárodní úsilí a spolupráce,“ říká liberecký zoolog Jan Hanel, který s filipínskými kolegy z Philippine Eagle Foundation (Nadace orla filipínského) úzce spolupracuje již dva roky a s odchovem dravců má velké zkušenosti.

Přelomový okamžik - vylíhlo se mládě kriticky ohroženého orla opičího •  Philippine Eagle Foundation

Jak odchovat mláďata orla

Ptáče se vyklubalo v ranních hodinách 11. listopadu po padesáti šesti dnech inkubace. Na tento okamžik napjatě čekali filipínští i liberečtí zoologové. Úspěšnému vylíhnutí ale předcházely dlouhodobé přípravy a procesy.

Klíčovou roli v úspěchu sehrálo mimo jiné vybudování nové detašované specializované odchovny uprostřed tropického deštného lesa a přesunutí chovných ptáků z voliér záchranného centra do této klidné ptačí rezervace. V záchranném centru žilo téměř čtyřicet orlů, ale odchovávat mláďata se zde dlouhodobě nedařilo.

Orel opičí je jediným zástupcem rodu Pithecophaga •  HCruz985, wikipedia

„National Bird Breeding Sanctuary (Národní záchranná ptačí odchovna) v Edenu byla zprovozněna teprve v únoru tohoto roku (r. 2024) a hned v září tam samice po umělé inseminaci snesla vejce. Jedná se tedy o úplně první mládě v této nové odchovně, což je obrovská naděje do budoucna a potvrzení toho, že se jednalo o správné rozhodnutí,“ říká zoolog.

Školení v liberecké zoo

Dalším důležitým krokem bylo odborné proškolení filipínských ošetřovatelů v nejnovějších metodách odchovu dravců, které proběhlo letos na jaře v liberecké zoo, a také získání nového vybavení pro záchranné centrum na Filipínách.

„V září, tedy na začátku hnízdní sezóny orlů opičích, jsme na Filipíny dopravili speciální inkubátory a líhně, které v centru chyběly, a přitom jsou pro zdárný umělý odchov poměrně zásadní. Díky nim se daří co nejvěrněji napodobit přirozené podmínky a udržovat optimální teplotu i vlhkost během inkubace,“ vysvětluje Jan Hanel. V

ybavení v hodnotě několika set tisíc korun se podařilo pořídit díky podpoře Zoo Olomouc, Zoopark Nehvizdy a Zoo Wupperthal, líhně dodala sponzorským darem firma Procon-Grumbach.

Orel opičí má mezi dravci jeden z nejmohutnějších a nejdelších zobáků •  shankar s. wikipedia

Úspěšné návraty do přírody

Odchovy v lidské péči hrají v záchraně ohrožených druhů před vyhynutím zásadní roli. Dlouhodobým cílem je podpořit populaci orla opičího ve volné přírodě. Philippine Eagle Foundation plánuje vypouštět odchovaná mláďata zpět do volné přírody.

„Šance na záchranu tohoto největšího a nejohroženějšího dravce světa je stále veliká. Snad se ho podaří do přírody navrátit tak, jako se podařilo díky chovům v lidské péči vrátit do přírody orlosupy bradaté u nás v Evropě. Jejich situace byla s aktuálním stavem orlů opičích hodně podobná,“ uzavírá s nadějí Jan Hanel, který také spolupracoval na vypuštění již patnácti libereckých orlosupích mláďat do evropských velehor.

Orel opičí je filipínským národním ptákem a je kriticky ohrožený vyhynutím •  Shemlongakit, wikipedia

K naplnění tohoto dlouhodobého cíle pomůže kromě umělé inseminace také metoda mražení spermatu v tekutém dusíku. „Jak umělé inseminace, tak mražení spermatu jsou momentálně jedinou cestou, jak počty orla opičího, který je na pokraji vyhubení, rychleji navýšit. Odebrané a následně zamražené sperma se dá použít i za desítky let. Vzhledem k tomu, že je genofond orlů opičích velmi malý, může to významně ovlivnit jejich existenci do budoucna,“ dodává Hanel.

Národní pták Filipín

Orel opičí (Pithecophaga jefferyi) je považován za největšího současného dravce, přestože ho váhou překonává jihoamerická harpyje a orel východní (kamčatský): v rozpětí křídel může mít až 2,5 m. Navzdory pojmenování se neživí pouze opicemi, jeho kořistí se stává řada středně velkých savců, ale i ptáků nebo plazů.

Podle odhadů zoologů dnes v přírodě přežívá posledních 90 až 250 párů, je proto v červeném seznamu IUCN veden jako druh kriticky ohrožený vyhynutím. Je národním ptákem Filipín, objevuje se na filipínských mincích a známkách.

V Safari parku spadlo novorozené mládě z dvoumetrové výšky... normálka!

V Safari parku spadlo novorozené mládě z dvoumetrové výšky... normálka!

Poprvé supi: Prvním mládětem překvapila i samice bez partnera

Poprvé supi: Prvním mládětem překvapila i samice bez partnera

Krmení s maňáskem: Jak to, že mládě kondora nepozná, že to není máma?

Krmení s maňáskem: Jak to, že mládě kondora nepozná, že to není máma?