Na 15. listopad tohoto roku (2024) olomoučtí chovatelé plazů hned tak nezapomenou. Po inkubaci, která trvala celých 96 dnů, se úspěšně vylíhla čtyři mláďata užovek ostronosých. Stala se prvními mláďaty svého druhu vylíhlými v českých zoologických zahradách.
Ze sedmi vajec nakonec vylezla čtyři zdravá háďata, která jsou věrnými miniaturními kopiemi svých rodičů. A jak může chovatelka Hana Jarošová potvrdit, hned po vylíhnutí jsou schopna se bránit rychlými výpady a kousanci,“ uvádí kurátor ptáků a terárií MVDr. Jan Kirner.
Dramatické líhnutí mláďat
Všechno začalo před pěti lety, kdy do Zoo Olomouc přišel mladý pár těchto hadů od soukromého chovatele. Návštěvníci ho mohli vidět v terarijní expozici v Pavilonu žiraf. Po dokončení terárií v budově východu ze zoo na jaře roku 2023 se tam oba hadi přesunuli a domovem se jim stalo největší terárium, které vévodí celému prostoru.
Užovkám se v něm daří mnohem lépe a začátkem letošního léta chovatelé pozorovali jejich páření. 11. srpna pak samice nakladla do připraveného kladiště hrozen sedmi vajec. Ta byla přesunuta do inkubátoru a 93. den od nakladení prořízlo první mládě skořápku. Bohužel ale do druhého dne uhynulo.
Chovatelé z olomoucké zoo se proto rozhodli mláďatům pomoci: skořápky zbylých vajec nařízli a další průběh líhnutí bedlivě sledovali. Výsledkem jejich úsilí jsou čtyři životaschopní jedinci.
Namodralý hadí jazyk, výhružný „postoj“
Užovky ostronosé (Gonyosoma oxycephala) patří mezi vzácné chovance zoologických zahrad. Pocházejí z pralesů jihovýchodní Asie, kde díky svému zelenému zbarvení dokonale splývají s prostředím. Jen špičku ocasu mají hnědou. A pozorný návštěvník si možná povšimne namodralého jazyka.
Je to silný stromový had, jehož potravu v přírodě tvoří zejména stromoví ještěři a ptáci, které chytá za letu. Samice bývají robustnější než samci. Zajímavý je jejich výhružný postoj, který zaujímají v situaci, kdy se cítí ohroženi. Dokáží nafouknout přední část těla tak, že se zploští a had se tak vypadá, že je větší než ve skutečnosti.