Než ke spojení lví rodiny v Zoo Hodonín došlo, „podali“ si trojicí lvíčat veterináři. Veterinární lékařka aplikovala mláďatům kombinovanou vakcínu proti nejběžnějším kočičím chorobám a také čip pro nezaměnitelnou identifikaci zvířete. Jeho číslo se zapisuje do očkovacího průkazu, registračního listu a dalších potřebných dokumentů.
Lev berberský v Zoo Hodonín • Zdroj: Zoo Hodonín
Při této příležitosti proběhlo také kontrolnímu vážení a určení pohlaví mláďat. Potvrdilo se, že všechna lvíčata jsou samečci. Následně chovatelé přikročili k postupnému budování kontaktu se samcem. Samice byla od narození mláďat od samce oddělena a v klidu, podobně jako v přírodě, kde s nimi zůstává zpočátku v ústraní, než se všichni ve vhodné době připojí ke smečce.
Spojení rodiny lvů berberských v hodonínské zoo proběhlo bez problémů • Zdroj: Zoo Hodonín
„Protože komunikace a seznamování se lvem přes kontaktní mříž byla bezproblémová, rozhodli jsme se po očkování, čipování a vážení mláďat k jejich spojení, nejprve ve vnitřní ubikaci,“ uvedla zooložka Zdenka Vavrysová.
Spojení lvice a tří mláďat se samcem a jeho chování k nim chovatelé hodonínské zoo bedlivě sledovali. „Měli jsme připraveny prostředky pro případ ohrožení mláďat, ale nebylo jich potřeba. Všechno se odehrálo zcela přirozeně a samice si sama sjednala pořádek,“ konstatoval chovatel kočkovitých šelem Jiří Hlásenský.
Lvíčata tráví čas jako všechna mláďata hrou • Zdroj: Zoo Hodonín
Lví koťata konečně venku
Návštěvníci hodonínské zoo proto už v těchto dnech mohou sledovat celou skupinu lvů pospolu i ve velkém venkovním výběhu. Koťata prosperují a jsou vitální, postupně se sbližují se samcem, zvykají si na přírodní prostor a tráví čas průzkumem a hrami, při kterých si osvojují obratnost a reflexy důležité pro jejich další vývoj.
Lvíčata se snaží zapojit do hry i svého otce • Zdroj: Zoo Hodonín
Pořád jsou však pod dohledem samice, která je také stále kojí, i když už sama přijímají i masitou potravu. V současné době váží lví kluci přibližně 15 kilogramů. „Každé zdravé mládě je přínosem. Lev berberský byl v přírodě vyhuben a daří se jej udržovat jen díky chovům v zoologických zahradách. Existují i reintrodukční programy usilující o návrat těchto šelem do přírody,“ doplnil chovatel.
Lvíčata lva berberského v hodonínské zoo • Zdroj: Zoo Hodonín
Mláďata zůstanou v Hodoníně rok až dva
Zoo Hodonín chová lvy berberské s přestávkou od roku 2007. Chovný pár v Hodoníně tvoří nyní čtyřletá samice ze Zoo Plzeň, tříletý samec přicestoval z německého Neuwiedu. O dalším osudu hodonínských mláďat bude rozhodovat zájem dalších zařízení a především evropský koordinátor chovu.
Je předpoklad, že mláďata zůstanou v Hodoníně rok až dva, ideální doba jejich odchodu od matky je mezi 1,5 a 2 lety věku. Křest mláďat zoo neplánuje, většina zahrad od veřejného pojmenovávání zvířat upouští.