Mláďata supa hnědého a supa bělohlavého odchovaná ve zlínské zoo již v pořádku dorazila do nového domova. Samotný přesun znamená nejen další šanci na posílení divoké populace supů v Bulharsku, ale je také hezkou oslavou patnáctileté úspěšné mezinárodní spolupráce při ochraně supů.
Mladý samec supa hnědého a mladá samice supa bělohlavého, stráví nejprve pár týdnů v záchranném centru v bulharské Staré Zagoře. Až si zvyknou, přesunou je pracovníci centra do aklimatizační voliéry v pohoří Stará Planina, aby se seznámili s novým prostředím a navázali sociální vazby s ostatními supy.
Zhruba po roce budou vypuštěni do volné přírody. Ještě před vypuštěním jsou supi vybaveni GPS vysílači, které umožňují sledovat jejich pohyb a chování. Ochranáři tak získávají důležité informace o jejich adaptaci, způsobu hledání potravy, rozmnožování i případných hrozbách, kterým čelí.
Zoo v mezinárodním projektu
Do mezinárodní spolupráce při ochraně supů se Zoo Zlín zapojila v roce 2009, kdy se podařilo odchovat první mládě supa bělohlavého. Stalo se tak po dlouhých 15 letech chovu. „Odchov byl pro nás nejen potvrzením kvalitní péče o chovné páry, ale také startem spolupráce na mezinárodní úrovni," přibližuje ředitel Roman Horský.
„Vstoupili jsme do společného projektu španělských a bulharských ochranářů Green Balkans zaměřeného na obnovu populace supů v Bulharsku. Od té doby jsme všech dvacet odchovaných supů bělohlavých, tři supy hnědé a tři supy mrchožravé předali bulharským kolegům k vypuštění."
Nejúspěšnější chovatelé supů jsou ve Zlíně
Zlínská zoo v současnosti patří k nejúspěšnějším chovatelům supů ve světovém měřítku. Navíc je jednou z mála zoologických zahrad, která odchovává mláďata přirozeným způsobem pod rodiči.
„Díky našim chovatelským zkušenostem nyní skutečně patříme ke klíčovým partnerům projektu ochrany supů v Bulharsku. To je naprosto fantastický úspěch. Reintrodukce má navíc příznivý dopad nejen na biodiverzitu, ale také na zvyšování povědomí o důležitosti ochrany přírody. Supi se vlastně stali symbolem úspěšné spolupráce mezi zeměmi, institucemi a jednotlivci, kteří sdílejí společný cíl – záchranu ohrožených druhů,“ zdůraznil ředitel Roman Horský.
Mrchožraví supi plní v ekosystému nenahraditelnou roli – jsou jakousi zdravotní policií. Čistí přírodu od uhynulých zvířat a brání tak šíření nemocí. Zlínská zoo jich nyní chová sedm druhů: supy kapucíny, bělohlavé, Rüppellovy, himálajské, hnědé, mrchožravé a chocholaté.