Rudí skokani: Kde můžete vidět nejvíce klokanů a budou mláďata?

Rudí skokani: Kde můžete vidět nejvíce klokanů a budou mláďata?
Sdílej
 
Nejvíc klokanů rudých je u nás možné vidět v olomoucké zoo na Svatém kopečku, celkem jich tu chovají 19. To ale není konečné číslo, chovatelé očekávají nové přírůstky. Ve skupině navíc došlo během minulého roku k několika změnám. Co nového tedy Olomouc svým návštěvníkům nabízí?

Stádo klokanů rudých doznalo v uplynulém roce řadu změn. Několik mladých samců odcestovalo na různá místa v Evropě a do olomoucké zoo naopak přijel nepříbuzný samec ze Zoo Overloon v Holandsku. A několika samicím se po kratší přestávce narodila mláďata. Jedna samička už opustila mateřský vak, další dvě mláďata se k tomu v nejbližší době chystají.

„Klokani rudí jsou obyvatelé suchých oblastí australského vnitrozemí. Naše vlhké chladné zimy sice dobře snášejí, ale toto počasí příliš nemilují. Většinu času se proto vyhřívají na teplé podlaze své vnitřní ubikace nebo konzumují chutnou zeleninu, kterou jim ošetřovatelé připravují“, uvádí zooložka Ing. Eliška Veselá.

Klokan rudý v olomoucké zoo •  Zoo Olomouc

Zoo Olomouc chová klokany rudé od roku 1997. Současná skupina čítající 19 jedinců je dnes v naší republice nejpočetnější. Chov ve větší skupině je přitom pro klokany rudé přirozený, v přírodě se sdružují do velmi početných stád, a v podmínkách chovu v zoologické zahrady je na první pohled zřejmé, že se ve větší skupině cítí dobře a že jim je vzájemný přímý kontakt příjemný.

Jejich výběh je navíc velmi atraktivní, neboť je průchozí, takže návštěvníky od zvířat nedělí žádná bariéra.

Klokani: Rekordmani ve skoku dalekém

Klokan rudý (Osphranter rufus) je největším současným druhem klokana a současně i největším žijícím vačnatcem – dospělí samci váží až 90 kg a když se postaví na zadní, měří přes dva metry. Je také jedním z nejrozšířenějších, ve své domovské Austrálii žijí tito klokani v počtu několika milionů.

Zoo Olomouc chová nejpočetnější skupinu klokanů rudých u nás •  Zoo Olomouc

Svůj český název získali podle rudého barviva vylučovaného speciální žlázou na hrudi, které si roztírají po srsti. Pohybují se skoky dlouhými až 10 m, a dosahují přitom rychlosti 50 až 70 km/hod. Svůj mohutný ocas přitom používají jako kormidlo. Při soubojích dvou samců se klokani vzájemně drží předními končetinami a zadními proti sobě kopou. Často oběma nohama současně, takže v určité fázi tohoto pohybu klokan stojí jen na ocase.

Aktivní bývají převážně nad ránem a za soumraku, kdy spásají trávu, žerou i různé výhonky, byliny a listy – v Austrálii tak v ekosystému zaujímají místo býložravých kopytníků.

Tři různě stará mláďata v Olomouci

Klokaní samice rodí jediné mládě ve stádiu embrya: Je velké přibližně dva cm, a musí se vlastní silou vyšplhat do vaku na břiše. V něm se přisaje k mléčné žláze a probíhá tu jeho další vývoj. Ihned po porodu se samice znovu páří, ale vzniklé embryo má pozastavený vývoj do doby, než předchozí mládě opustí vak. Teprve pak jeho vývoj pokračuje, a po porodu se přesouvá do vaku.

Samice tak může mít současně tři různě staré potomky – jedno mládě už poskakuje kolem ní, druhé se vyvíjí ve vaku a třetí čeká v pozastaveném embryonálním stádiu v děloze.

Poprvé v Česku: Kde se vylíhla mláďata vzácných zelených užovek?

Poprvé v Česku: Kde se vylíhla mláďata vzácných zelených užovek?

Vousatá dvojčata s knírem: Mají se k světu, kde je uvidíte?

Vousatá dvojčata s knírem: Mají se k světu, kde je uvidíte?

Roztomilost týdne: Třetí kotě a zase kluk! Kde se narodil?

Roztomilost týdne: Třetí kotě a zase kluk! Kde se narodil?