Stávající pár lvů konžských tvoří desetiletý samec Abamboo, kterého Zoo Zlín získala v roce 2015 ze švýcarské Zoo Basilej, a tříletá samice Kwale, která do zlínské zoo přicestovala v březnu 2023 z francouzského Parc Planete Sauvage.
Zpočátku byla naděje na jejich úspěšné spojení velká, páření bylo pozorováno opakovaně. „Nikdy však nevedlo k úspěchu. Po veterinárním vyšetření samce se ukázalo, že jeho plodnost je poměrně nízká. Popravdě jsme moc nevěřili, že se někdy stane otcem mláďat,“ přiblížil ředitel Zoo Zlín Roman Horský.
O to větší překvapení přinesl letošní podzim. Lvice Kwale porodila tři lvíčata, dvě samičky a jednoho samečka. Porod proběhl bez komplikací a prvorodička Kwale prokázala svůj mateřský instinkt. O mláďata pečuje s velkou pozorností a trpělivostí. Lvíčata jsou zdravá, vitální, vše nasvědčuje tomu, že odchov probíhá podle předpokladů. Jak však řekl ředitel Horský, jsou ještě velmi malá na jakékoliv předpovědi, nějakou dobu ještě zůstanou v chovatelském zázemí.
„Byli bychom velmi rádi, kdybychom v březnu příštího roku (r. 2025) mohli lvici s mláďaty vypustit do venkovního výběhu. Je pro nás krásné a symbolické, že lvíčata se narodila právě v roce, kdy jsme se v Karibuni (součást zlínské zoo představující oblasti střední a západní Afriky) pustili do výstavby záchranného a chovného centra pro lvy. Nový domov v něm najde nejen naše lví rodina, ale také lvi, které stát zabaví soukromým chovatelům, ať už z důvodu nevhodných podmínek nebo ilegálního chovu,“ uvedl ředitel Horský.
Lev konžský není samostatný poddruh
Lev konžský nebo také lev jihokonžský (Panthera leo bleyenberghi) obývá suché oblasti jihozápadní Afriky od jižního Konga až po Botswanu a Namibii. Přestože se mírně liší od jiných populací lvů, nejsou dnes tyto rozdíly považovány za dostatečné, aby byl uznán jako samostatný poddruh.
Všechny kdysi uznané poddruhy lvů z jižních oblastí Afriky tak jsou dnes řazeny do jediného poddruhu nazvaného lev kapský (P. l. melanochaita). Původní poddruhy, které se od sebe díky přizpůsobení odlišnému prostředí mírně liší, jsou podle posledních poznatků považovány za tzv. morfotypy (liší se morfologicky, tj. tvarem, velikostí, zbarvením apod.).