Jak se stěhuje medvěd: Ze zámku do podzámčí? Podívejte se

Jak se stěhuje medvěd: Ze zámku do podzámčí? Podívejte se
Sdílej
 
Samec medvěda ušatého ze státního zámku Konopiště se samozřejmě nepřestěhoval do žádného podzámčí, ale do mnohem lepších podmínek v ostravské zoo. Tam na něj čeká téměř hektarový lesní výběh, o jakém si v areálu zámku mohl nechat jen zdát. Jeho převoz v prosinci 2024 proběhl nad očekávání dobře a medvěd už se zabydluje v novém prostředí. Podívejte se na video a foto.

Transport medvěda ušatého, kterého v roce 2011 zapůjčila Zoo Zlín na státní zámek Konopiště, se připravoval několik měsíců. Po počátečních jednáních následovalo několik vzájemných návštěv všech zúčastněných stran, které se dohodly na konkrétních detailech transportu. Vzhledem k tomu, že uspávání velkých šelem je obecně rizikové, bylo přistoupeno k postupnému nácviku medvěda na nakládání do bedny bez nutnosti jeho uspání.

„Kolegové ze Zoo Zlín vyrobili cvičnou bednu, která byla za vydatné pomoci pracovníků Národního památkového ústavu upevněna uvnitř zámecké ubikace medvěda. Vzhledem k historické hodnotě celého objektu jsme se vyhnuli jakémukoliv zásahu do mříží i zdiva. Naprosto zásadní a nejtěžší krok byl ale na chovateli ze zámku, který intenzivně několik týdnů trénoval medvěda na nástup do cvičné bedny," říká zooložka z ostravské zoo Pavla Slavíčková

„Kvůli ročnímu období, kdy celková aktivita medvědů ušatých klesá, čelil nelehkému úkolu, se kterým si ovšem bravurně poradil. Díky spolupráci všech zúčastněných, a především díky pozitivnímu přístupu kolegů z Konopiště, samec medvěda v dohodnutý den transportu opravdu do bedny nastoupil, a to hned na první pokus,“ dodává Pavla Slavíčková.

Zlínský medvěd v Zoo Ostrava

Po převozu byl samec medvěda rovnou vypuštěn do připraveného zázemí v chovatelsko-expozičním zařízení Čitván. Samec si zatím na nové prostory zvyká. Po třicetidenní povinné karanténě se v závislosti na počasí seznámí s venkovním výběhem, kde ho budou moci vidět i návštěvníci ostravské zoo.

„Venkovní výběh splňuje nejnáročnější kritéria, nabízí nejen obrovskou rozlohu, ale také dostatek přírodních úkrytů, odpočinkových míst a vodní plochu. Patří tak mezi největší a nejlepší výběhy medvědů ve světových zoo. Máme velkou radost, že se podařilo přesunout našeho medvěda do nového, naprosto komfortní domova v ostravské zoo,“ uvedl ředitel Zoo Zlín Roman Horský.

Medvěd právě dorazil ze zámku do ostravské zoo •  Michaela Fellegi

Postupem času se medvěd seznámí se skupinou hulmanů posvátných, kteří s ním obývají společný výběh, a také s místním starším kastrovaným samcem medvěda ušatého. Všichni budou sdílet lesnatý výběh o rozloze větší než jeden hektar.  

 „Umístění medvěda Jiříka do nového prostředí v ostravské zoo vnímáme jako nejvhodnější krok, který zlepší kvalitu jeho života. Na rozdíl od zoologické zahrady v Ostravě jsou i přes veškerou péči věnovanou medvědovi na státním zámku Konopiště možnosti Národního památkové ústavu v tomto směru omezené. Jiříkovi přejeme rychlou adaptaci v novém prostředí,“ uvedl Oldřich Pešek, náměstek pro správu památkových objektů NPÚ. Medvěd se narodil v Zoo Zlín v lednu 2006, v zámeckém příkopu na Konopišti žil od června 2011.

Nový medvěd, nová naděje 

Zoo Ostrava chová medvědy ušaté od roku 1991, má tedy s jejich chovem dlouholeté zkušenosti. V minulosti obýval pár těchto medvědů starý betonový výběh, v roce 2010 se přestěhoval do nově vybudovaného expozičně-chovatelského komplexu Čitván. Byla to pro ně obrovská změna - malý betonový výběh nahradil téměř hektarový les. Medvědi si v lese sbírají maliny, jahody a další lesní plody, na podzim si jídelníček zpestřují žaludy a podobně. Společně s nimi se do nových prostor přestěhovala i skupina hulmanů posvátných.

Medvěd ušatý •  iStock

Soužití medvědů a opic bylo od začátku bezproblémové a dodnes přináší oběma druhům mnoho podnětů a vzájemných interakcí obohacujících jejich život.  Začátkem července 2024 musela být stará samice (*1989) ze zdravotních důvodů utracena, v zoo tak zůstal jen o něco mladší samec (*1996).

„V zoologických zahradách sdružených v EAZA žije aktuálně pouhých pět desítek zvířat, převážná část populace je už poměrně stará. Za posledních 12 měsíců proběhl jediný porod – samice v Zoo Dubaj přivedla na svět dvojčata. Dovoz mladého samce by mohl pomoci chovu těchto medvědů v lidské péči. Jakmile se dostane do správné tělesné kondice, a pokud se pro něj v budoucnu podaří najít vhodnou samici, mohli bychom se dočkat i mláďat,“ nevzdává se naděje ředitel Zoo Ostrava Jiří Novák.

Vzácné koťátko se konečně narodilo! Chovatelé na něj čekali šest let

Vzácné koťátko se konečně narodilo! Chovatelé na něj čekali šest let

V zoo se našel poklad: Narodila se mláďata nejdelších varanů světa!

V zoo se našel poklad: Narodila se mláďata nejdelších varanů světa!

Fajne mláďata jsou konečně venku: Sleduj noviny z vydří rodiny

Fajne mláďata jsou konečně venku: Sleduj noviny z vydří rodiny