Zoo Olomouc je chovem žiraf věhlasná. Chovají je zde od roku 1976 a od té doby se tu narodilo celkem 72 mláďat. Ta poslední dvě přišla na svět na konci minulého roku (2024). „Dlouho očekávané mládě žirafy se narodilo 11. prosince 2024. Matkou je jedna z nejstarších samic, které bude na jaře 17 roků," říká Pavel Vidlář, vedoucí zimoviště afrických zvířat v olomoucké zoo na Svatém kopečku.
„Porod proběhl bez potíží snad proto, že narozené mládě je poměrně malé, ale je velmi životaschopné, takže věříme a uděláme vše pro to, aby se matce podařilo ho odchovat,“ uvádí zooložka Ing. Eliška Veselá. „Malý sameček dostal jméno Nick, což v překladu znamená „všemi milován“,“ uzavírá.
Mládě žirafy jako vánoční „dáreček“
Od 11. prosince, kdy přišel na svět malý žirafí kluk, uplynulo jen pár dní. „Malému žirafímu samci se daří velmi dobře, prospívá, pije od matky, takže je v této chvíli vše v naprostém pořádku,“ uvádí Pavel Vidlář. A jelikož se jeho otec činil, jeho matka nebyla jedinou, která se z příchodu nového člena žirafí skupiny těší.
Mládě žirafy se svou matkou v olomoucké zoo • Zdroj: Zoo Olomouc
V předvečer Štědrého dne došlo k porodu i u další ze samic, jejíž mládě je opět samec. „Matka o něj jeví zájem, sameček pije mateřské mléko a oběma se daří výborně,“ uvádí zooložka Ing. Eliška Veselá.
Pestrý jídelníček
Jazyk žirafy dosahuje téměř 40 cm a žirafy ho používají při získávání potravy. Omotávají ho kolem větviček a s jeho pomocí strhávají listí a koncové výhonky, což je jejich hlavní potrava. Ve volné přírodě mají nejraději akácie, v olomoucké zoo dostávají vojtěškové seno nebo zelenou vojtěšku, kopřivy, senáž a velké množství okusu. V krmné dávce nechybí ani nakrouhaná mrkev, případně jiná zelenina nebo ovoce, výživná kaše a velké množství granulí s vysokým obsahem proteinů. Jejich neoblíbenější pochoutkou pak jsou citrony a cibule.
Mládě žirafy v olomoucké zoo • Zdroj: Zoo Olomouc
Nejúspěšnějí je Safari Park
Jedním z prvních mláďat roku 2025 v Safari Parku Dvůr Králové byl malý samec žirafy Rothschildovy, který se narodil hned během prvního novoročního víkendu. Je v pořádku a pravidelně pije od matky.
„Žirafy jsou jedněmi z našich emblematických zvířat. Díky úžasné tradici, kterou založil transporty prvních zvířat z Afriky už Josef Vágner, jsme se stali nejúspěšnějšími chovateli planety. Aktuální přírůstek má ve dvorském chovu už číslo 280. Žiraf přitom v posledních desetiletích na mnoha místech dramaticky ubývá a pojistná populace v lidské péči má stále větší význam,“ upozorňuje ředitel Safari Parku Přemysl Rabas.
Vážení a měření žirafího samečka narozeného v olomoucké zoo • Zdroj: Zoo Olomouc
Žirafa za žirafu
Jedno z prvních mláďat roku 2025 narozených v Safari Parku dokazuje důležitost spolupráce zodpovědných zoologických zahrad na záchraně ohrožených druhů a dlouhodobé udržitelnosti jejich populace v lidské péči.
Samice Imara, která je matkou mláděte, přijela do Dvora Králové v roce 2020 v rámci chovatelské výměny. Jejího syna, který se jí narodil v Liberci, si tamní chovatelé vybrali do dalšího chovu, bylo tedy nutné držet ve stádu samice, které s ním nebyly příbuzné. Proto do Liberce zamířila dvorská samice a do Dvora právě matka aktuálního mláděte. Takovéto koordinované výměny zvířat a jejich cesty za vhodnými partnery jsou jednou z pojistek udržitelnosti populace ohrožených zvířat v lidské péči.
Matka se o své mládě vzorně stará • Zdroj: Zoo Olomouc
Samice Imara se ve Dvoře Králové poměrně rychle zapojila do chovu. V Safari Parku je malý samec už její druhé mládě (první se narodilo před dvěma lety). Otcem obou je dvorský chovný samec Bořek. Mláďata ve Dvoře Králové obvykle nezůstávají. I v této situaci se ukazuje důležitost mezinárodní koordinace chovu. Nová působiště mláďat určuje koordinátor chovu na základě co nejlepší znalosti rodokmenů všech žiraf v partnerských zahradách.
Není žirafa jako žirafa
Safari Park Dvůr Králové chová dva druhy žiraf: Rothschildovy a síťované. Mláďata žiraf Rothschildových mají na dvorském skóre větší podíl, malý samec je 186. dvorskou žirafou této formy. Zbytek tvoří mláďata žiraf síťovaných. V současnosti žije v Podkrkonoší 18 žiraf Rothschildových a 10 síťovaných.
Návštěvníci zatím novorozené mládě neuvidí. Je v zázemním pavilonu a do expozice se podívá až na jaře. V průběhu zimy ale mohou lidé v působivé vnitřní expozici pozorovat chovné stádo žiraf síťovaných.