Byl to právě Gerald Durrel, kterému se jako prvnímu podařilo s povolením a pomocí madagaskarské vlády vyvézt křečky velké z Madagaskaru. Pět exemplářů křečků velkých dovezl v roce 1990 do své zoo na ostrově Jersey, kde je následně dokázal úspěšně rozmnožit v lidské péči.
Pro jihlavskou zoo je křeček velký velice významný, jedná se o jednoho z nejvzácnějších obyvatel zoo. Je to ohrožený druh a populace chovaná v Evropě momentálně čítá 54 jedinců, z toho jich 13 žije v Zoo Jihlava. Jedná se o největší chovnou skupinu v evropských zoo. Narození mláďat jen potvrzuje, že se jim v Jihlavě velmi dobře daří.
Křeček velký jako králík
Křeček velký (Hypogeomys antimena) je opravdu velký – svou velikostí i vzhledem připomíná spíš menšího králíka. Přesto je to druh hlodavce z čeledi myšovitých (Muridae). Žije pouze na ostrově Madagaskar v jeho středozápadní části u pobřeží Mozambického průlivu oddělujícího ostrov od Afriky. Zde se vyskytuje v regionu Menabe na ploše pouhých cca 200 km², kde obývá tropické lesy a křovinaté oblasti.
Jde o druh kriticky ohrožený vyhynutím, nejvíc ho ohrožuje ztráta životního prostředí, nepůvodní zdivočelí psi a kočky a nemoci, které tyto invazní druhy přenášejí. To vše je navíc umocněno omezeným územím, které obývají, a neobvyklým způsobem života.
Na rozdíl od většiny jiných hlodavců žijí křečci velcí v trvalých párech a velmi pomalu se rozmnožují – samice rodí pouze jedno až dvě mláďata za rok. Jejich úspěšný chov a rozmnožování záložních populací v lidské péči je proto velmi důležitý.