Dospělé rosničky včelí (Trachycephalus resinifictrix), jedovaté stromové žáby z Jižní Ameriky, mohou návštěvníci pozorovat v teráriu v prostorách východu ze Zoo Olomouc. Tam také samičky po spojení se samci kladou své snůšky do misek s vodou. Protože jde o žáby s převážně noční aktivitou, i páření a kladení vajec se odehrává v noci. Chovatelé to ale každé ráno snadno poznají podle „upatlaného“ skla, po kterém rosničky díky svým přísavkám s oblibou šplhají. Olomoucká skupina rosniček pochází z lotyšské Zoo Riga.
Proměna v žabičky je postupná
Vykladená vajíčka chovatelé okamžitě přesunují do oddělených nádrží, v nichž se po třech dnech líhnou pulci. Plastové boxy jsou opatřené filtraci, pulce chovatelé krmí vločkovým krmivem pro rybičky. Jejich vývin trvá přibližně dva měsíce.
Proměna v žabičky je postupná, nejprve se začínají objevovat zadní nohy a poté přední. Ocásek pulce se postupně zkracuje, mění svůj tvar, až úplně zanikne. Tvar mění i tělo a největší změnu prodělávají vnitřní orgány každého jedince, které se musí přizpůsobit k dýchání vzdušného kyslíku. Ve vodě mají měnící se pulci přichystané větvičky a umělé rostliny čnící nad hladinu, aby se čerstvě proměněné žabky měly kde zachytit.
Nakonec malá žabička vylézá z vody na okolní vegetaci a začíná žít suchozemským způsobem života. Chovatelé je přesunou do terárií, v nichž je udržována dokonalá čistota, a krmí je čerstvě vylíhnutými cvrčky, octomilkami a chvostoskoky.
V množství je síla
Proměna pulce v žabku rozhodně neznamená záruku úspěšného odchovu. Rosničky včelí jsou z hlediska rozmnožování typičtí R-stratégové. Znamená to, že vyprodukují velké množství potomků na úkor jejich kvality, jediná samička může naklást až 2500 vajíček. Tím je zajištěno, že i přes značné ztráty se alespoň část potomků dožije dospělosti. I v chovu je tak normální a očekávaný jistý úbytek mláďat.
Rosničky včelí jsou jedovaté, v případě ohrožení vylučují ze žláz v pokožce jedovatý sekret. Na jejich jedovatost upozorňuje i kontrastní výstražné zbarvení. Zajímavé je modrozelené zbarvení jejich tkání, což je vidět přes jejich tenkou pokožku například na přísavkách na konečcích prstů.