Nejlepší mláďata zvířat v Zoo Praha: Chcete je domů?

Nejlepší mláďata zvířat v Zoo Praha: Chcete je domů?
V průběhu roku 2024 se v pražské zoo narodilo 1025 mláďat 187 druhů. Každé je něčím výjimečné, náš výběr proto nebyl snadný. Které je nej a jaké byste si chtěli vzít domů, kdyby to šlo?

Sotva skončily oslavy příchodu nového roku, pražská zoo měla důvod slavit znovu. 2. ledna porodila své první mládě Duni, dcera vůbec první v Praze narozené gorily nížinné, slavné Moji. Dostala jméno Mobi, což znamená „dědička“. A zatímco její babička Moja žije v dalekém Španělsku (psali jsme o tom v minulém ábíčku), pražskou gorilí tlupu sdílí se svou prababičkou Kijivu. V původním pavilonu goril v dolní části zoo navíc žije i její pradědeček Richard se svými dvěma syny

Gorily Mobi a Gaia

Gorilí mláďata Gaia a Mobi se tulí k samici Duni • 

Otcem malé Mobi je samec Kisumu. A ten se také postaral o to, že o čtvrt roku později získala sestřičku. Druhé gorilí mládě se narodilo její prababičce Kijivu, dostalo jméno Gaia a je poloviční sestrou nejen malé Mobi, ale také její babičky Moji. Výsledkem složitého rodinného propletence je skutečnost dosud v pražské zoo nevídaná – v novém pavilonu goril Rezervace Dja spolu dovádějí dvě malé gorilí holčičky. 

Orangutan Harapan

Třetím lidoopím mládětem je sameček orangutana Harapan • 

Velcí primáti se nečinili jen v pavilonu Rezervace Dja, třetím mládětem ohrožených lidoopů se stal orangutaní sameček Harapan. Narodil se 2. května jako vůbec první mládě samice Diri, takže chovatelé napjatě čekali, zda se o něj dokáže postarat. Ale Diri to zvládla na jedničku a Zoo Praha je tak jednou z mála na světě, která odchovává hned tři lidoopí mláďata narozená v jediném roce. 

Luskoun Connie

Luskouní samička Connie se svou matkou Run Hou Tang • 

Už podruhé se pražské zoo podařilo rozmnožit vzácné luskouny krátkoocasé. Narození mláděte ale ještě neznamená vítězství, než dospěje, musí překonat několik kritických období. Jedním z nich je přechod od mateřského mléka na pevnou stravu. V luskouním případě speciální kaši.

A právě tady Connie, jak se malá samička jmenuje, své chovatele potrápila, odmítala ji přijímat. Teprve když jí chovatelé kaši „pocukrovali“ živými mravenci, což je přirozená potrava luskounů v přírodě, Connie ožila. Přestože je nikdy neviděla, vrozené instinkty zafungovaly a Connie se na ně nadšeně vrhla. A slízávala je i s kaší. 

Vombat Mersey

Mersey je prvním v Česku narozeným mládětem vombata • 

V Darwinově kráteru se v loňském roce nejvíc proslavili vombati: Samice Winkleigh tu porodila své první mládě. Vlastně ho porodila o rok dříve – v září 2023. Tehdy ho ale nikdo neviděl, nevyvinuté mládě zůstávalo skryté v matčině vaku až do jara následujícího roku. V únoru začalo z vaku vystrkovat nohy a ven vylezlo až v červnu 2024. Malá vombatí samička dostala jméno Mersey.  

Bércouni: Sourozenci s chobůtkem

Bércouni připomínají rejsky, ale jsou příbuzní slonům • 

Pozornost návštěvníků si zaslouží i malá zvířata. Příkladem mohou být bércouni Petersovi, které chová jen velmi málo zoo. V té pražské žijí od roku 2019, ale teprve vloni se chovatelé dočkali mláďat – jde o první odchov v naší republice. Mláďata se narodila koncem června, ale ani chovatelé je zpočátku neviděli, samice je ukrývala v hnízdě. Dnes už jsou oba sourozenci – bratr se sestrou – téměř k nerozeznání od rodičů a lze je obdivovat v pavilonu Afrika zblízka. 

Taková malá puma jaguarundi

Malý sameček jaguarundi je šestým pražským mládětem • 

Jaguarundi, malá kočka blízce příbuzná s pumou, není úplnou vzácností, i u nás ji lze vidět v několika zoo. V té pražské přesto malého samečka, který se narodil v červnu novému chovnému páru, považují chovatelé za velký úspěch. I když zoo chová tyto kočky od roku 1993, odchovala dosud jen pět mláďat. Na to loňské, šesté, čekala 11 let.  

Neobyčejná „koza“

Goral sečuánský narozený vloni v Praze • 

Jen dva malí goralové sečuánští se v roce 2024 narodili v evropských zoo. A jednou z nich je ta pražská, kde se na konci července narodil samec. Pražská zoo je navíc jediná na světě, která tyto ohrožené vysokohorské kopytníky odchovává opakovaně. 

Chodec po vodě

První u nás vylíhnuté mládě ostnáka jihoamerického • 

Také opeřenci se vloni činili. Jedním z nejcennějších mláďat je mládě ostnáka jihoamerického, které se vylíhlo jako historicky úplně první v českých zoo. Žije v Rákosově pavilonu a stará se o něj otec, který ho v případě potřeby přenáší pod křídly. Do bezpečí s ním díky extrémně dlouhým prstům odbíhá zdánlivě po vodní hladině. Ve skutečnosti běží po listech a stoncích vodní vegetace. 

Žlutá mláďata zelené matky

Přirozený odchov mláďat krajty zelené je světovým úspěchem • 

Krajta zelená je stromový had z Nové Guineje. Stejně jako ostatní krajty samice hlídá a zahřívá svou snůšku. V zoo se však její vejce většinou nechávají líhnout v inkubátoru. I to je však velmi obtížné, v Praze se to naposledy podařilo před 50 lety. Loňský přirozený odchov devíti mláďat je proto celosvětovým úspěchem. A zatímco zelená samice splývá s listy, žlutá či žlutooranžová mláďata předstírají, že jsou barevnými květy. 

Zoo Praha je bohatá nejen na mláďata:

Loňský rok v pražské zoo byl bohatý nejen na množství narozených mláďat, ale také na další novinky. Jednou z nejvýznamnějších je otevření expozice Gobi, která slouží nejen ikonickým koním Převalského, ale v malém pavilonku zoo představuje i některé zástupce fauny typické pro tuto poušť.

Další fotky, roztomilá mláďata a vzácná zvířata nejen z pražské zoologické zahrady najdete v naší speciální rubrice ABC ZOO >

Hry