Čerti Pána prstenů řádí v Praze: Ďáblové medvědovití dorazili až z Tasmánie

Čerti Pána prstenů řádí v Praze: Ďáblové medvědovití dorazili až z Tasmánie
Sdílej
Nejedná se samozřejmě o rohaté ďábly z pekla, ale dravé tasmánské vačnatce ďábly medvědovité pojmenované podle Pána prstenů. Dva samci a dvě samice přicestovali do pražské zoo už v prosinci minulého roku (r. 2024), ale až do poloviny února žili v karanténě a zvykali si na českou zimu. V den, kdy byli konečně představeni veřejnosti, poprvé za celou dobu jejich pobytu v Praze padal sníh. A tak byli velmi obezřetní a moc se jim do výběhu nechtělo.

Od poloviny února jsou v Zoo Praha k vidění čtyři noví ďábli medvědovití. Samci Elrond a Durin a samice Faline a Sandra Dee obydleli expoziční celek Darwinův kráter v dolní části zoo. Samec Durin, byť nesoucí jméno trpaslíka z Tolkienova Hobita, je se svými devíti kilogramy živé váhy dokonce největším kdy chovaným ďáblem v Zoo Praha.

Pocházejí z australského chovného centra Aussie Ark. Zoo Praha je získala v rámci tasmánského vládního plánu Save the Tasmanian Devil Program, který usiluje o záchranu těchto největších masožravých vačnatců.

Video se připravuje ...

Ředitel pražské zoo Miroslav Bobek představuje návštěvníkům novou čtveřici ďáblů medvědovitých • Zdroj: Oliver Le Que, Zoo Praha

Do pražské zoo přiletěli ďábli v prosinci, ale nejprve museli projít karanténou, a navíc si zvyknout na českou zimu. „První skupinu čertů jsme získali před pěti lety. Jejich příchod byl výsledkem našeho dlouhodobého úsilí, které spočívalo v podpoře ochrany ďáblů v jejich domovině, ve složitém vyjednávání a především ve vybudování našeho Darwinova kráteru,“ říká ředitel Zoo Praha Miroslav Bobek.

„První skupina ďáblů nám pomohla tohoto největšího dravého vačnatce zviditelnit pro veřejnost a získat zkušenosti s jeho chovem. Nyní přišli do Zoo Praha rozmnožování schopní jedinci a pevně doufáme, že se nám v dohledné době podaří získat i souhlas s jejich rozmnožováním.

Ďáblové ohrožení vyhynutím

Novou čtyřčlennou skupinu ďáblů už mohou vidět i návštěvníci zoo •  Oliver Le Que, Zoo Praha

Ďáblové medvědovití dříve obývali celou Austrálii, avšak nyní se přirozeně vyskytují pouze na Tasmánii. Ohrožuje je celá řada příčin, kdysi to byly konflikty s farmáři a jejich trávení, dnes kolize na silnicích a od 90. let také smrtelné a prakticky neléčitelné onemocnění infekční rakovinou tváře.

Zoo Praha o ochranu ďáblů medvědovitých usiluje už několik let mnoha způsoby: prodejem tematické řady suvenýrů, Ďáblova piva, zážitkových programů i pořádáním benefičních akcí. Z prostředků vybraných na konto Pomáháme jim přežít podpořila např. monitoring populací i vývoj vakcíny proti zmíněné rakovině.

Z Austrálie do Tasmánie a pak do Prahy

Samec Elrond ukazuje svůj impozantní chrup, který ďábli používají zejména k trhání masa i drcení kostí uhynulých zvířat – v Zoo Praha především křepelek a králíků. Své čelisti mohou otevřít až do úhlu 80 stupňů •  Oliver Le Que, Zoo Praha

Zásadní roli pro příchod ďáblů do Prahy sehrál David Schaap, vládní koordinátor programu na záchranu ďábla medvědovitého. Vedle organizace projektu a přípravy čertů na transport v chovném centru Cressy na severu Tasmánie pomohl například školit pražské chovatele na manipulaci s těmito hlasitými savci.

Ti přijeli do zdejšího chovného centra, aby si vyzkoušeli práci s čtyřmi ďábly, které si následně odvezli do Prahy. Tasmánie byla ale pro tuto čtveřici jen přestupní stanicí: Na svět přišli na jaře 2022 v australské chovné stanici Aussie Ark.

Elrond a Durin mají jména z Pána prstenů

Říkají mi sice ďábel, ale ve skutečnosti jsem docela roztomilý, že? •  Oliver Le Que, Zoo Praha

Samci Elrond a Durin, z nichž zaujme svou mohutností a devítikilovou hmotností zejména druhý zmíněný, dostali jména po postavách z knižní série Pán prstenů od Johna R. R. Tolkiena. Samice Faline sdílí jméno s filmovou postavou z dílny Walta Disneyho, jež je kamarádkou koloucha Bambi, a jméno Sandra Dee vzdává hold americké herečce 50. a 60. let.

Čtyři nové ďábly medvědovité uvidí návštěvníci v první ze dvou venkovních expozic pro tato zvířata v Darwinově kráteru. Druhou expozicí ve směru prohlídky obývají tři nechovné samice – poslední přežívající z původní čtveřice čertů, bezmála sedmiletá Nutmeg (tasmánští čerti jsou krátkověcí, dožívají se přibližně šesti až sedmi let), spolu s Castrou a Cesií, které pocházejí z kodaňské zoo. Zoo Praha chová tyto vačnatce jako jediná česká zoo a jedno z pouhých sedmi evropských zařízení.

Které zvíře v Zoo Praha je nejoblíbenější? Bodují ikony a plyšáci

Které zvíře v Zoo Praha je nejoblíbenější? Bodují ikony a plyšáci

Nejlepší mláďata zvířat v Zoo Praha: Chcete je domů?

Nejlepší mláďata zvířat v Zoo Praha: Chcete je domů?

Noví obyvatelé pražské zoo: Jsou to mistryně v maskování a plachtění

Noví obyvatelé pražské zoo: Jsou to mistryně v maskování a plachtění