Samice pro vzácného samce: Aguti z Plzně už ji má

Samice pro vzácného samce: Aguti z Plzně už ji má
Sdílej
Tak trochu vypadá jako králík, ale ve skutečnosti je to docela vzácný jihoamerický hlodavec. Plzeňská zoo už má s jejich chovem zkušenosti z minulých let, teď se k tomuto druhu po desetileté přestávce vrací. Sehnat chovný pár nebylo snadné, tento druh u nás nechová žádná jiná zoo a ani v rámci evropských zoo nejsou příliš běžní.

První aguti černohřbetí přišli do plzeňské zoo v roce 2007 a mezi lety 2010 až 2015 odchovali šest mláďat. Jelikož se jedná o vzácněji chovaný druh aguti v zoologických zahradách (nejčastějším druhem je aguti Azarův) plzeňští chovatelé se rozhodli k jeho chovu vrátit.

K jeho obnově vedlo i rozhodnutí o změně skladby ve velké voliéře nad pavilónem Amazonie. Ta byla vybrána jako jejich letní ubikace, kde tito pozemí hlodavci obohatí novou ptačí kolekci voliéry. Aguti mají navíc denní aktivitu, během dne se věnuje hledání potravy, takže jsou pro návštěvníky velmi atraktivní.

Plzeňská láska na první pohled?

Do plzeňské zoo se aguti začali vracet už na začátku roku 2024. Jako první tehdy dorazil ze zoo Lipsko sameček Gunner narozený v roce 2023. Protože je však těchto zvířat v evropském chovu opravdu málo, na svou o rok mladší družku Jorinde čekal bezmála rok. Ta přicestovala stejně jako Gunner ze Zoo Lipsko. Tato zoo je totiž aktuálně jejich nejúspěšnějším chovatelem.

Aguti černohřbetý vypadá trochu jako králík, trochu jako morče •  Kateřina Misíková, Zoo Plzeň

Pár chovatelé spojili v polovině února v jejich „zimním sídle“ v expozici s mirikinami bolivijskými. Velmi plachá zhruba dvoukilová zvířata se seznámila bez problémů, páření tak zoologové očekávají brzy. Březost u nich trvá zhruba čtyři měsíce, takže se chovatelé možná už na konci jara dočkají prvních mláďat.

Aguti je pralesní zahradník

Aguti černohřbetý (Dasyprocta prymnolopha) žije v tropických deštných lesích Jižní Ameriky, konkrétně v Brazílii, Bolívii a Paraguayi. Je to velmi plaché zvíře, jehož hlavní strategií přežití je útěk. Je ale také schopen „zastrašování“ postavením chlupů na hřbetě, čímž se opticky zvětšuje, nebo podupáváním zadními nohami a poštěkáváním.

Aguti černohřbetý v plzeňské zoo •  Kateřina Misíková, Zoo Plzeň

Tito pozemní hlodavci jsou aktivní přes den, kdy hledají potravu: listy, plody, semena a větvičky. Výjimečně sežerou i sarančata a další bezobratlé. Mají velmi ostré zuby, kterými jsou schopni otevřít i tvrdé ořechy. V období, kdy dozrává velké množství plodů, si dělají zásoby „na horší časy“. A protože na některé zapomenou, pomáhají tak k šíření stromů a rostlin ze semen.

Většinou vytvářejí monogamní pár (tj. jeden samec s jednou samicí), ve kterém žijí po celý svůj život. Samice rodí 1-2 mláďata (častěji 2), která jsou tzv. nidifugní - to znamená, že jsou plně vyvinutými zmenšeninami svých rodičů, které dokážou prakticky ihned po narození následovat. Mohou se dožívat 10-15 let. Plzeňská zoo je u nás jediná, která tento druh aguti chová.

Toto mládě je vyjímečné: Proč a v které zoo je uvidíte?

Toto mládě je vyjímečné: Proč a v které zoo je uvidíte?

Šťastná trojka: Tři vzácná lvíčata na třetí pokus! Přežijí konečně?

Šťastná trojka: Tři vzácná lvíčata na třetí pokus! Přežijí konečně?

Takin čínský je vzácný jako panda: Kde uvidíte nově narozené mládě?

Takin čínský je vzácný jako panda: Kde uvidíte nově narozené mládě?