Od loňského podzimu mohou návštěvníci jihlavské zoo obdivovat jedny z nejvzácnějších opic světa, kočkodany Rolowayovy (Cercopithecus roloway). Přestože každý z nich přicestoval z jiné zoologické zahrady – osmiletý samec ze zoo Duisburg a sedmiletá samice ze zoo Rhenen, oba jedinci si k sobě rychle našli cestu. Ale hlavně, rychle si zvykli nejen na své nové prostředí, ale i na chovatele, se kterými od začátku skvěle vycházeli.
A že se skutečně podařilo sestavit ideální pár, který je ve svém novém domově nanejvýš spokojený, se potvrdilo letos na konci ledna. Přesně poslední lednový den se kočkodanům narodilo jejich první mládě. A protože březost trvá u těchto primátů přibližně pět měsíců, je jisté, že se pářili velmi krátce po svém seznámení.
Samice se o svého potomka pečlivě stará a zatím vypadá vše nadějně. Pohlaví mláděte ale chovatelé zatím neznají a snaží se dopřát rodině co nejvíc klidu. Vzhledem k počasí se pár s mládětem zatím zdržuje ve vnitřní ubikaci.
Kočkodan Rolowayův je kriticky ohrožený
Kočkodan Rolowayův je zařazen mezi 25 nejohroženějších primátů světa, v červeném seznamu IUCN je veden jako druh kriticky ohrožený vyhynutím. Na rozsáhlém území jejich přirozeného výskytu v západní Africe možná přežívají poslední stovky jedinců. Obývají deštné pralesy Pobřeží slonoviny a Ghany, kde se pohybují vysoko v korunách stromů.
Typický je pro ně elegantní vzhled s dlouhým ocasem, který jim slouží k udržení rovnováhy, a charakteristická bílá „kozí“ bradka. Kočkodani Rolowayovi žijí v přírodě v tlupách čítajících až 20 jedinců složených z jednoho dospělého samce a samic s mláďaty. Živí se především ovocem, ale požírají i listy a drobné členovce. V zoologických zahradách se tento druh chová velice vzácně, Zoo Jihlava je u nás jediná, kde je můžete - a nyní i s mládětem - vidět na vlastní oči.