V Zoo Praha jsou nově k vidění varani Salvadoriovi (Varanus salvadorii). Mladý pár pojmenovaný Salva a Dorian (čím se asi chovatelé inspirovali při hledání jejich jmen?) se zabydlel v expozici v Pavilonu velkých želv, ve které ještě donedávna přebývali dospívající varani komodští.
Obří terárium se tak po 17 letech vrátilo ke svému původnímu účelu a proměnilo se v hustý novoguinejský prales. Tento druh plaza, který bývá považován za nejdelšího ještěra planety, je aktivní ve dne a návštěvníci tak mají možnost nové varany pozorovat během celé otevírací doby pražské zoo.
„Varani Salvadoriovi jsou často uváděni jako nejdelší ještěři světa. Svou délkou by mohli překonat i varany komodské, avšak proporce těchto štíhlých stromových ještěrů s velice dlouhým ocasem výrazně snižují dojem z jejich mohutnosti. Tradovaných 470 cm se zatím navíc nepodařilo spolehlivě doložit a než se tak stane, spokojíme se při uvádění jejich délky se skromnějšími, i když stejně impozantními 250 centimetry,“ říká kurátor plazů Zoo Praha Petr Velenský.
Dlouhá cesta varanů do Prahy
Roční mláďata budoucích stromových dlouhánů dorazila ze španělské Fuengiroly, avšak celá jejich cesta byla mnohem delší. Obnovení chovu v Zoo Praha je totiž součástí plánu poradní skupiny pro plazy Evropské asociace zoologických zahrad a akvárií (RTAG EAZA) na vybudování životaschopné evropské populace tohoto druhu.
S tímto cílem se spojily nejen Zoo Praha a Bioparc Fuengirola, ale také zoo v anglickém Marwellu a německém Düsseldorfu, a zorganizovaly transport devíti mláďat z USA, z Henry Doorly Zoo v Omaze. Ve Španělsku proběhla evropská karanténa a v průběhu března putovali varánci do konečných destinací.
„V amerických chovech jsou varani Salvadoriovi častější než v těch evropských. Příchod mladých jedinců ze Spojených států je vítaným a důležitým oživením genetiky místních jedinců v lidské péči,“ vysvětluje Velenský.
Přestože varan Salvadoriův není považován za ohrožený druh, jeho populace čelí hrozbám spojeným s ničením deštných lesů a rozšiřováním plantáží na Nové Guineji. Další rizika pro ně představuje lov pro maso a ilegální obchod se zvířaty. V zoologických zahradách se tento druh stále vyskytuje spíš vzácně, jeho chov v lidské péči proto přispívá nejen k jeho ochraně, ale také k lepšímu poznání jeho biologie a ekologie.