Zoo Zlín má novou expozici pro vzácná zvířata: Jak bydlí giboni?

Zoo Zlín má novou expozici pro vzácná zvířata: Jak bydlí giboni?
Sdílej
Od roku 2014 chová zlínská zoo jedny z nejvzácnějších primátů světa, gibony stříbrné. Aby si je návštěvníci mohli opravdu užívat i v době, kdy se tyto teplomilné opice drží ve vnitřních prostorách, připravila jim zoo zcela novou luxusní vnitřní expozici, kterou první dubnovou sobotu představila návštěvníkům.

Gibonika, jak se nová expozice Zoo Zlín jmenuje, vznikla rozsáhlou opravou původní vnitřní expozice gibonů stříbrných a tapírů čabrakových v asijské části zoo. Nově už ale bude určena pouze pro gibony. Ti zde získali komfortní vnitřní ubikaci, která poprvé v historii Zoo Zlín umožní obdivovat tyto primáty, kteří patří mezi nejohroženější druhy na světě, i během chladnějšího období roku.

Původní expozice pocházela z roku 1996, přestala již splňovat chovatelské nároky. „Proto jsme se rozhodli ji proměnit a zajistit zde maximální prostor a nadstandardní chovatelské podmínky už jen pro gibony. Expozici, která zaujímá rozlohu 120 metrů čtverečních, jsme připravili tak, aby co nejvíc odpovídala jejich přirozenému prostředí. Nechybí zde parkosy se zavěšenými lany, giboni tak zde mají dostatek prostoru pro jejich typický způsob pohybu – brachiaci,“ přiblížil pojetí expozice ředitel Zoo Zlín Roman Horský. Vystěhovaní tapíři prozatím obývají pavilon slonů, ale i oni se výhledově dočkají lepších prostor.

V nové expozici mají zlínští giboni spoustu prostoru pro své akrobatické kousky •  Zoo Zlín

Zlínští Giboni na dosah ruky

Nová expozice zlínské zoo umožní návštěvníkům obdivovat gibony i v chladnějších měsících roku, což předtím nebylo možné. „Díky velkým proskleným stěnám budou mít lidé gibony opravdu takřka na dosah, Gibonika nabídne jedinečný pohled na jejich hravé a akrobatické pohyby,“ doplnil ředitel Horský. Z ubikace budou giboni prostřednictvím lan a žebříků vycházet na původní venkovní ostrovní expozici.

Na nové prostředí se skupina čtyř gibonů, které tvoří původní rodičovský pár z roku 2014, a jedno šestileté a jedno tříleté mládě velmi rychle zvykla. Dokonce tak rychle, že se den před slavnostním otevřením nové expozice skupina rozrostla o dalšího člena – zkušená samice Isabell porodila své třetí mládě. Zoo tak má dvojnásobný důvod k oslavám – otevření nové expozice a narození vzácného mláděte.

Návštěvníci jsou od gibonů odděleni pouze sklem, mají tak možnost pozorovat je skutečně zblízka •  Zoo Zlín

Druh ohrožený vyhynutím

Gibon stříbrný (Hylobates moloch) žije pouze v deštných pralesích na ostrově Jáva, je to tedy místní endemit. V současné době vědci odhadují, že v přírodě přežívá méně než 2500 rozmnožování schopných jedinců, kteří žijí v několika od sebe izolovaných populacích. V červeném seznamu ohrožených druhů je proto veden jako druh ohrožený vyhynutím. Je monogamní, v přírodě žije v rodinných skupinách tvořených rodičovským párem a několika mláďaty různého věku.

Roztomilá koťátka mají velké zuby: Lvíčata ze Zlína vyrostla a řádí ve venkovním výběhu

Roztomilá koťátka mají velké zuby: Lvíčata ze Zlína vyrostla a řádí ve venkovním výběhu

Překvapení pro medvěda: Jak se ušatý Jirka seznamuje s opicemi?

Překvapení pro medvěda: Jak se ušatý Jirka seznamuje s opicemi?

Tygří kotě nesedí v koutě! Roztomilé mládě porazilo nepřízeň osudu a řádí ve výběhu

Tygří kotě nesedí v koutě! Roztomilé mládě porazilo nepřízeň osudu a řádí ve výběhu