U zrodu veslařského trenažéru typu Concept II stála v roce 1981 snaha zkvalitnit zimní přípravu amerických sportovců. Vždyť olympijské hry v Los Angeles se blížily a Američané nehodlali přepustit všechny medaile závodníkům tehdejších veslařských velmocí NDR a Sovětského svazu. Bratři Dreissigackerové, kteří sami za vesly okusili olympijskou atmosféru, vymysleli trenažér, jenž se brzy z veslařských loděnic rozletěl do světa kondičního cvičení. Tento přístroj (dostal jméno Concept II) funguje na jiném principu než většina ostatních veslařských trenažérů. Nevyužívá totiž systému táhel a pružin, ale vzduchového odporu. Uvnitř stroje je setrvačník s vrtulí, která vytváří při "veslování" sílu působící proti jezdci. Vysoká přesnost měření výkonu se přímo nabízela k pořádání závodů, a tak se záhy začaly jezdit suché veslařské soutěže. Při nich je několik trenažérů napojeno paralelně a diváci sledují jízdu na velkoplošném panelu, kde má každý závodník svou symbolickou lodičku.
Dva kilometry
Závodní veslování zná dnes osm disciplín, z nichž jedině skif je individuální. Soutěže na trenažérech se nejvíce podobají právě skifařským soutěžím, kde každý bojuje sám za sebe. Sportovci jedou stejnou vzdálenost jako na vodě, tedy 2000 metrů. V současné době se závody na trenažérech pořádají ve 120 zemích světa. Vrcholem sezony je mistrovství světa v Bostonu. Jezdí se v deseti věkových kategoriích. Pro každou třídu existuje limit, který je potřeba k účasti na šampionátu splnit. I tak se jedná o masovou záležitost, kdy po dva dny od rána do večera v rozsáhlé sportovní hale probíhá jedna jízda za druhou. Ve většině kategorií jede závodník jen jednou. Pouze profesionálové absolvují rozjížďky a deset nejlepších postupuje do finále.
Elektronika
Při veslování na Conceptu II můžete díky elektronice sledovat spoustu zajímavých údajů. Nejdůležitějším je síla každého jednotlivého záběru, přepočtená na čas potřebný k ujetí vzdálenosti 500 m (záběry lze také vyhodnocovat ve wattech nebo kaloriích). Důležitou informací je také vzdálenost od startu či počet metrů, které vám chybějí do cíle, a samozřejmě průběžné mezičasy i konečný čas v cíli. V případě zapojení měřiče tepové frekvence se zobrazuje také údaj o frekvenci srdečního rytmu. Do veslování na trenažéru vstoupil i internet, takže je možné domluvit si společný trénink nebo závod s kýmkoliv na světě.
REKORDY
Světové rekordy na dva trenažérové kilometry jsou registrovány v deseti věkových kategoriích, ta první zahrnuje sportovce mladší dvanácti let. Světový rekord v této třídě drží Angličan Rob Francis časem 7:15,5 minuty, o 15 vteřin pomalejší, je ve stejné kategorii soutěžící Dánka Fie Udbyová. Rozdíl od absolutního světového rekordu Novozélanďana Roba Wadella (olympijský vítěz ve skifu ze Sydney) 5:38,3 minuty a nejrychlejšího ženského času Američanky Amy Fullerové 6:32,3 minuty je však větší než 50 vteřin.