Za hodinu a půl měl polovinu vzdálenosti za sebou, ale pak přišla krize: "Rozbolely mě nohy a musel jsem zvolnit tempo. Druhou polovinu jsem běžel dvě a půl hodiny." Ale do cíle dorazil a to je pro něj nejcennější. Říká, že pokud člověk něco hodně chce, tak to určitě dokáže. Před několika týdny zvládl Pražský maraton v čase 2 hodiny 55 minut. Byl o hodinu a pět minut rychlejší než poprvé! "Je to skvělé a můj další cíl je čas dvě hodiny třicet!"
Napříč Amerikou
V roce 1999 se Ondra rozhodl, že se podívá do Ameriky. V televizi ho tam zaujala zmínka o největším štafetovém běhu na světě Peace Run, který znal už z domova. Zvedl telefon a zavolal přímo hlavnímu organizátorovi: "Řekl jsem mu, že jsem z Čech, rád fotím a běhám maraton a že bych se chtěl v Americe zapojit do Peace Run." Pozvali ho na schůzku a vzápětí se stal členem mezinárodního týmu, který tvořilo jedenáct lidí - Američané, Australané, Skotové, Ir a Čech. Jejich cílem bylo za čtyři měsíce zdolat 17 000 kilometrů napříč Amerikou. Každý den museli překonat určitou vzdálenost. "Třeba stošedesátikilometrová trasa se rozdělila mezi čtyři týmy," upřesňuje Ondra. K běžcům se může na cestě přidat kdokoliv: "Chvíli s námi běžely děti, chvíli zase muž v obleku. Lidé se často připojili spontánně, aniž by si to předem plánovali," vzpomíná Ondra.
Jak se stát maratoncem a překonat Ameriku?
Ondra má na to svůj recept. Příprava: Běhám skoro každý den, jezdím na kole, plavu. Ale připravuju se i vnitřně - dělám například integrální jógu, meditaci a před startem se koncentruju, abych podal co nejlepší výkon. Vybavení: Nejdůležitější jsou boty - například vloni v Americe jsem měl s sebou tři páry bot, které jsem střídal a postupně všechny prošoupal. Strava: Nejím maso, ale mám rád jogurty, müsli, ovoce, luštěniny a špenát jako Pepek Námořník. A devadesát minut před startem nejím už vůbec nic. Pití: Nejdůležitější je pít pravidelně každých 20 minut - vždycky tolik, kolik člověk může. Mám rád minerálku i iontové nápoje.
ONDŘEJ VESELÝ
Věk: 23 let
Přezdívka: Cheerful
Záliby: Nejvíc mě baví fotit, zajímá mě meditace.
Nejoblíbenější film: Gladiátor, Tygr a drak
Nejoblíbenější skupina: Sri Chinmoy, Enya.
Největší sen: Jeden se mi právě splnil - letos jsem zaběhl Pražský maraton (42 km 195 m) pod tři hodiny (2 hodiny 55 minut), v budoucnu bych chtěl dosáhnout času 2 hodiny 30 minut.
Nejcennější úspěch: vítězství v prestižním závodu na 75 km za 6 hodin a 5 minut v New Yorku v roce 1999
PEACE RUN (MÍROVÝ BĚH)
Je to nejdelší štafetový běh na světě. Skupiny běžců z nejrůznějších zemí si předávají z ruky do ruky mírovou pochodeň, která tak postupně putuje mezi národy po celé zeměkouli. Přidat se může každý - i zcela náhodný divák či kolemjdoucí. Evropská trasa pravidelně vede i přes naši republiku, navíc se u nás při této příležitosti pořádají místní mírové běhy na podporu této světové akce. Evropská trasa je letos dlouhá více než 24 000 km a běžci odstartovali 1. března z portugalského Lisabonu a do cíle v Budapešti se dostanou 24. října. Peace Run vznikl v roce 1987, od té doby se pořádá každý druhý rok a pravidelně ho před budovou OSN v New Yorku zahajuje jeho zakladatel Sri Chinmoy (čti Šrí Činmoj).
Z Ondrova deníku
Běžet Peace Run Amerikou bylo pro mě to nejkrásnější, ale zároveň to nejtěžší, co jsem v životě prožil. Bouřka a západ slunce v Údolí monumentů, to je nádhera, stejně jako běžet opuštěnou nekonečnou prérií, ale taky vás občas hodně bolí nohy a ve tři ráno vám nejde psaní pro internetové stránky... Peace Run, to je život na cestě. Nevíte, koho potkáte další den, co prožijete, ani kde budete spát. Je to i báječný způsob, jak poznat zemi i lidi. Autem je to moc rychlé a pěšky by vám to trvalo věčnost.