Jak to funguje
Fototranzistor je součástka, která mění svůj odpor v závislosti na intenzitě dopadajícího světla. Čím více světla na něj dopadá, tím menší má odpor. Toho je využito i u našeho testeru. Stiskneme-li tlačítko na ovladači, vyšle ovládání infračervený signál. Ten dopadne na fototranzistor a způsobí pokles jeho odporu, v obvodu vzroste proud, který je přes rezistor R přiveden ke kontaktům 9 a 12 integrovaného obvodu, což způsobí rozblikání LED diod. Diody blikají, protože infračervený signál nemá stálou velikost. Integrovaný obvod CA3086 obsahuje pět tranzistorů typu NPN. Tři z těchto tranzistorů jsou vzájemně zcela odděleny a každý z nich je volně přístupný. Zbývající dva mají interně propojené emitory. V našem zapojení jsme využili dvě dvojice tranzistorů, které jsme externě propojili do Darlingtonova zapojení, přičemž vývody 9 a 12 jsou báze, 1+14 a 5+11 kolektory a vývod 3 je společný emitor.
Postup při sestavování
Pokud jste úspěšně vyleptali a provrtali plošný spoj (měla by stačit destička o rozměrech 35 x 30 mm), můžete ho začít osazovat. Nejprve propojte kontakty pod paticí pro integrovaný obvod (na obrázku jsou označeny červeně); k propojení stačí tenký drátek. Poté připájejte patici, rezistor, obě LED diody, konektor pro baterii. Spínač je lepší připojit pomocí tenkých drátků. Kontakty fototranzistoru ohněte pod úhlem 90 stupňů tak, aby po připájení na plošný spoj směřoval dopředu a LED diody vzhůru. Poté zamáčkněte IO do patice. Při osazování dávejte pozor na polaritu. U LED diody a fototranzistoru je anoda (kladný pól) delší. Pokud jste vše dobře zapojili, mělo by zařízení fungovat na první pokus. Připojte baterii a sepněte spínač. Měly by se slabě rozsvítit obě diody. Pokud před tester položíte dálkové ovládání a po stisknutí tlačítka začnou blikat diody, zařízení funguje. Tester můžete vestavět do plastové krabičky.
SEZNAM SOUČÁSTEK
IO - CA3086 + patice T - L53P3BT D1, D2 - LED 3 mm, zelená, čiré pouzdro R - 820 k S - miniaturní spínač baterie 9V + konektor Cena: asi 60 Kč