Pro moji generaci dětských čtenářů časopisu ABC byl Václav Šorel doslova průvodcem světem fantazie. Psal dobrodružné vědecko-fantastické komiksy, články o válečných letcích a monografie letounů, tvořil rukodělné návody a dokonce i vystřihovánky.
Do ábíčka přispíval od roku 1970 a o 14 let později se stal jeho redaktorem. V redakci vydržel do roku 1999, kde jsem ho na pozici redaktora vystřídal já a náš společný kamarád Dan Přibáň, který se později stal slavným cestovatelem.
Václav tehdy odcházel do penze, ale naše přátelství bylo teprve na začátku. Následujících dvacet let jsme se často scházeli a on do ABC ještě dlouho přispíval. Později svou pozornost zaměřil především na psaní knih.
Dobrodružné zjevení
Ale vrátím se ještě do svého dětství. V roce 1985 jsem chodil do páté třídy základní školy a v ABC, které jsem v tom roce začal pravidelně odbírat, začal vycházet komiks Galaxia. Psal ho Václav Šorel a kreslil František Kobík. Komiks byl pro mě naprosté zjevení – perfektní sci-fi, skvěle nakreslené, příběh napínavý k prasknutí.
Chtěl jsem samozřejmě další a narazil jsem na Šorelovu Vzpouru mozků, která v ábíčku vycházela už v roce 1977 a na Tvrz z roku 1980. A samozřejmě i na neméně slavné komiksy o Kruanovi od tehdejšího šéfredaktora ABC Vlasty Tomana. Všechny tyto komiksy se staly nezapomenutelným dobrodružným čtením mého dětství.
Odkaz Václava Šorela zůstává
O čtrnáct let později jsem proti Václavovi seděl v redakci ABC a ještě dlouho mi nedocházelo, že právě tenhle vzrůstem drobný chlapík se velkou měrou zasloužil o mé krásné dětství. Ochotně se tehdy se mnou dělil o své zkušenosti, udílel mi rady a uvedl mě do novinářského světa.
Ještě do nedávné doby byl Václav literárně aktivní, psal beletrii, literaturu faktu i komiksy. A po celou tu dobu nás v redakci pravidelně navštěvoval. Osudnou se mu v lednu 2020 stala mozková příhoda a po několika těžkých měsících zemřel. Duch Vaška Šorela ale žije v ábíčku dál. Žije ve mně i v odkazu našeho časopisu.
Václav Šorel
8. 9. 1936 až 12. 9. 2020
Warhawk: Pocta Václavu Šorelovi
Americký jednomístný jednomotorový dolnoplošník Curtiss P-40 Warhawk sloužil za druhé světové války ve spojeneckém letectvu a je nutné říci, že nepatřil k nejúspěšnějším stíhacím a bitevním letounům. S verzí P-40F však během bojů v Africe létali v Letectvu Svobodné Francie také českoslovenští letci včetně Plk. JUDr. Lubomíra Úlehly.
O jeho stroji poprvé v Česku psal pro časopis ABC Václav Šorel – bývalý zástupce šéfredaktora ábíčka, konstruktér vystřihovánek, spisovatel i komiksový scénárista. A také nadšený a neúnavný popularizátor modelařiny.
Když nás Václav opustil a firma Eduard ve spolupráci s firmou Special Hobby k jeho poctě a na jeho památku vytvořila limitovanou edici modelu Úlehlova Warhawku s číslem 5 na kapotě. Na obrázcích vidíte nejen model, ale také ukázky z původního Václavova článku, který v ABC vyšel před třiceti lety.