Kopupit časopis ABC online >
Trpaslíci a obři
Příroda někdy vytváří velmi podivná pravidla, která bývají pro vědce výzvou jako rébus k rozluštění. Například tzv. Bergmannovo pravidlo, které říká, že zvířata stejného druhu jsou zpravidla v tropických oblastech menší než ta, která žijí blíže k pólům. Typickým příkladem je tygr nebo tučňák.
Má to celou řadu důvodů. Ostatně o tomto pravidlu jsme v už několikrát psali. Stejně tak jsme už několikrát v minulosti zmiňovali ostrovní pravidlo, kterému nyní věnujeme v hlavním tématu v článku Martiny Ležákové Ostrovní efekt.
Vědci totiž nyní potvrdili, že toto pravidlo skutečně funguje na ostrovech po celém světě. Pravidlo obecně říká, že živočišné druhy žijící na izolovaných ostrovech dorůstají buď nezvykle velkých, nebo naopak nezvykle malých rozměrů.
Pravděpodobně to platilo i pro pravěké lidské druhy! Proč tomu tak je a které druhy jsou typickými předsta- viteli ostrovního pravidla, se dočtete v novém čísle časopisu ABC. Kromě toho píšeme o superhrdinském seriálu Superman a Lois. Odhalujeme robota ANYmal, tajemství hadí kůže a ještě mnoho dalších zábavných zajímavostí.
Robot inspektor ANYmal
V nebezpečném prostředí může být největší hrdina robot s ostrozrakem a umělou inteligencí. Třeba takový jako robot inspektor ANYmal.
Nevybíraví vlk obecný
Vlk obecný přežil velké vymírání druhů, protože nebyl vybíravý.
Pneumatiky pro Formuli 1
Jediná část auta, která se dotýká tratě a třením pohání Formule 1 k vítězství v kvalifikaci i závodě. Správná pneumatika pro F1 – to je alchymie.
Tajemství hadí kůže
Jsou hadi slizcí, jak si mnozí myslí? Ne! Odhalujeme tajemství hadí kůže.
Jak se měří rotace hvězd
Astronomové dokáží změřit rychlost rotace hvězd a díky tomu určit jejich stáří.
Mumie papoušků
Kup si nové ABC online už teď a tady >
Časopis ABC vychází dvakrát měsíčně, informuje, baví a podporuje tvořivost. Archiv starších ábíček najdete tady.
ABC č. 12/2021 je v prodeji od 8. 6.