Magické "tornádo"
Když jsem začátkem roku viděl na norimberském veletrhu hraček nejžhavější novinku firmy Revell, myslel jsem, že mě šálí zrak. Nad fiktivní krajinou se nějakých deset centimetrů vznášela americká "F/A osmnáctka" (samozřejmě v příslušném kitařském zmenšení), a nikde vidu ani slechu po nějakém stojánku. Celé kouzlo měly obstarávat navzájem se odpuzující silné magnety - jeden umístěný v podstavci s krajinou, druhý v modelu. Model pak udržují na místě tři silonové nitě, ovšem tak tenké, že nejsou vůbec vidět. A to je celé to kouzlo. Musím se přiznat, že jsem se nemohl dočkat, až si tuto překvapivou novinku "osahám" sám. Přání se mi splnilo po letošním Model Hobby, a tak mám nyní možnost podělit se s vámi o zkušenosti ze stavby. Jen to nebude s modelem stíhacího bombardéru F/A-18, ale neméně dobrým bojovým strojem Panavia Tornado F.3 (vyrábějí se ještě magické modely francouzské stíhačky Dassault Rafale M a Eurofighteru EFA 90).
Model
Panavia Tornado F.3 v měřítku 1:144 mě příjemně překvapilo. Nejen počtem 54 dílů, za které by se nemusela stydět nejedna "dvaasedmdesátina" (1:72), ale i kvalitou jednotlivých výlisků. Ty jsou vyrobeny metodou negativního rytí s překvapivě jemným povrchem a dobře provedenými vnitřními plochami. Ty ale člověk u modelu v provedení Magic Flight moc neužije, neboť se staví se zataženým podvozkem. Navíc je potřeba vnitřní prostor trupu upravit pro vložení magnetu. Obtiskový arch umožňuje stavbu modelu letounu 56. Squadrony RAF. Model se lepí klasickým "kitařským" lepidlem, ovšem kovové háčky k přichycení silonové nitě je lepší lepit sekundovým nebo rychleschnoucím epoxidovým lepidlem (nit, háčky a další potřebné díly jsou součástí stavebnice). Postup lepení háčků je v návodu dokonale popsán, a tak mohu jen doporučit udělat "housenku" lepidla co nejtenčí, neboť jinak znehodnotí povrch modelu víc, než je "zdrávo". Také při stavbě podložky je nutné držet se návodu. Hlavně dodržet délku poutacích nití. Přitom má modelář možnost zvolit podložku s pouštní nebo horskou krajinou. Obě samolepky jsou součástí stavebnice. I když stavba kompletu nepatří k jednoduchým, při troše trpělivosti a pečlivosti ji zvládnou středně pokročilí modeláři. Model stíhačky či bombardéru, který se vznáší nad modelovou krajinou, má šanci stát se ozdobou každé modelářské sbírky.
POZOR!
Jak ukazují symboly na přebalu stavebnice, model není vhodný pro modeláře, který má implantovaný kardiostimulátor! Příčinou jsou magnety, které jsou velmi silné. Stavebnice a později i hotový model by se neměly nacházet poblíž počítače, disketových jednotek, platebních karet či jiných předmětů, kterým hrozí zmagnetování!