Abeceda zajímavostí

Sdílej
 
Podivný útvar na obrázku vypadá jako povrch Měsíce, Marsu nebo nějakého ještě mnohem vzdálenějšího nebeského tělesa. Zůstáváme však na Zemi - na jižním okraji Sahary v Nigeru. Tady, v oblasti Teguidda-n-Tessoumt, je země prosycená solí. Místní obyvatelstvo těží sůl zvláštním namáhavým způsobem: čerpají ze studní slanou vodu, kterou ve velkých jámách mísí se slanou zeminou.

SLANÉ BAHNO

Foto
Podivný útvar na obrázku vypadá jako povrch Měsíce, Marsu nebo nějakého ještě mnohem vzdálenějšího nebeského tělesa. Zůstáváme však na Zemi - na jižním okraji Sahary v Nigeru. Tady, v oblasti Teguidda-n-Tessoumt, je země prosycená solí. Místní obyvatelstvo těží sůl zvláštním namáhavým způsobem: čerpají ze studní slanou vodu, kterou ve velkých jámách mísí se slanou zeminou. Vzniklé bláto pak přemísťují do menších plochých rybníčků, v nichž se odpařuje voda a na povrchu vyschlé blátivé krusty zůstává vysrážená sůl. Zbarvení slaných "ok" je různé, závisí na původu bahna, přítomnosti či nepřítomnosti řas ve vodě a obsahu soli.
-zde

Foto
SLUNEČNÍ PLAVBA
Sluneční záření je zdrojem energie, kterou chtějí vědci v budoucnu pohánět i automobily. Již dnes na solární energii jezdí tato australská plachetnice, která je pro jistotu vybavena i klasickým spalovacím motorem. Uveze sto osob a za slunečného dne jede rychlostí šesti námořních uzlů. Počítačem ovládané panely na střeše se jako slunečnice otáčejí za sluncem.
-JJ

Foto
VIRTUÁLNÍ REALITA
Počítačové monitory se dnes nabízejí v různých velikostech - čím větší, tím samozřejmě lepší. Náruživí hráči her budou mít v budoucnosti možnost pořídit si i takovýto supermonitor. Parabolická obrazovka umožňuje se zrakem do obrazu ponořit tak, že to vyvolává takřka reálnou iluzi 3D světa.
-JJ

Foto
SUPER NŮŽ
Říká se, že každý správný muž nosí v kapse nůž. Nástroji na našem obrázku se ale pouze nůž říkat nedá. Tímto víceúčelovým pomocníkem byste určitě ohromili kamarády, kdekoli byste ho vyndali. Kromě běžných ostří a otvíráků obsahuje zapalovač, digitální hodiny, kompas, barometr, výškoměr a signální zrcátko.
-JJ

Foto
NEJEN PTÁCI SEDÍ NA VEJCÍCH
O plazech se ví, že patří mezi tzv. studenokrevné živočichy, jejich tělesná teplota závisí na teplotě prostředí. Dalo by se tedy očekávat, že - i když mnohé druhy pečují o vajíčka, hlídají je, střeží i vylíhlá mláďata - nemohou svá vajíčka zahřívat. Krajty se však ovíjejí kolem snůšky svých vajíček, čímž ji chrání před nepřáteli, nepřízní počasí a - v případě nutnosti - ji i zahřívají. Zvláštním chvěním svalů totiž zvyšují svou tělesnou teplotu, vzniklé teplo pak předávají vajíčkům. Podobně se kolem vajíček ovíjejí i další hadi, ale ti je pouze chrání.
-zde

Foto
VÁŽKA A MOTÝL
Zatímco velké větrné elektrárny o výkonu stovek kilowattů si jsou dost podobné (byly popsány v ABC č. 20 z loňského roku), malé větrné elektrárny o výkonu od stovek wattů po několik kilowattů rozhodně uniformitou netrpí. Dokazují to snímky dvou elektráren zajímavých tvarů. Jako křehká vážka vypadá větrná elektrárna Virya 5 B z Nizozemska o výkonu 2,01 kW. Tvarem kormidla a jeho pomalováním naopak zcela záměrně připomíná tropického motýla malá větrná elektrárna ML 300 Butterfly o výkonu 300 wattů od výrobce Moravia wind system z Letovic.
-koč

Foto
MINIATURNÍ KOSTRA
Obratlovci mají vnitřní kostru tvořenou bezpočtem kostí, většina bezobratlých dává pro změnu přednost kostře vnější, která připomíná brnění středověkých rytířů. Ale pevnou výztuž a oporu potřebují i jednotlivé buňky. Je tvořena několika druhy bílkovinných vláken, jež vytvářejí složité a vzájemně propojené struktury. Neslouží jen k udržení tvaru, plní i funkci jakýchsi vnitrobuněčných dálnic a železnic, po kterých se přesunují z místa na místo nejrůznější buněčné součásti. S pomocí kostry se pohybují i celé buňky. Na obrázku jsou vidět dva typy vláken. Červená představují hlavní kostru, zelená obalují a vyztužují jádro s životně důležitou DNA. Ta je zobrazena jako modrý obláček.
-von

Foto
MAGICKÁ LAMPA
Je známo, že obyčejné žárovky nejsou kdovíjak úsporným světelným zdrojem. Většinu elektrické energie jejich rozžhavené vlákno vyzáří v podobě tepla. V současné době proto bývají nahrazovány zářivkami, které jsou z ekonomického i ekologického hlediska mnohem výhodnější. Tato lampa ale s nedokonalostí žárovek počítá. Uvolněným teplem se v její horní části roztančí barevné bubliny. Spojení tlumeného světla a pomalého pohybu působí velmi uklidňujícím dojmem.
-eva