ČTYŘNOHÝ KAMARÁD - 5
Krmit psa lze v zásadě dvojím způsobem: buď mu budete tradičně vařit, nebo mu budete dávat průmyslově připravenou potravu. Cenově se od sebe oba způsoby příliš neliší, časově je tradiční způsob mnohem náročnější.
PRVNÍ TÝDNY
Matka kojí štěňata do čtyř týdnů věku, po této době je chovatel (majitel matky) začíná přikrmovat pevnou stravou: tvarohem, škrábaným hovězím masem nebo granulemi či konzervami pro velmi malá štěňata. V osmi týdnech (tedy v době, kdy jdou k novým majitelům) již štěňatům stačí pouze tento druh stravy. Od osmi týdnů do půl roku je vhodné krmit štěně čtyřikrát denně. Vydatná snídaně by měla obsahovat tvaroh nebo jogurt, piškoty, případně bílé pečivo, dopolední svačina vařené maso se zeleninou (např. strouhanou mrkví). Odpolední svačinka by měla být opět mléčná (tvarohový krém nebo sýr, piškoty, ovoce, bílé pečivo). Večeře musí být nejvydatnější, masová: krájené nebo mleté maso hovězí, drůbeží, jehněčí, telecí nebo i rybí (směs vařeného a syrového), spařené ovesné vločky nebo vařená rýže, těstoviny a strouhaná mrkev.
KOLIK?
Množství podávané potravy je nutné přizpůsobit velikosti plemene a průběžně je upravovat podle fyzického stavu štěněte: vypadá-li příliš dobře (je tlusté), změňte poměr masa a příloh ve prospěch příloh, je-li naopak hubené, dávejte mu víc masa. Jak štěně roste, je nutné zvětšovat večerní porci krmení. Mezi šestým a osmým měsícem věku se počet krmení snižuje na tři, ještě později na dvě denně. Dospělé psy stačí krmit jen jednou denně (večer). Někteří chovatelé však doporučují krmit psa dvakrát denně: malou porcí (např. hrstí piškotů nebo sýrem a rohlíkem) ráno a večer mu dopřát vydatnou plnohodnotnou večeři.
ČEHO SE VYVAROVAT
Tepelně upravené (vařené nebo pečené) kosti nemají pro výživu psa žádný význam, mohou naopak působit problémy při vyprazdňování. Vepřové maso je možné podávat pouze vařené. Kravské mléko pes neumí trávit, působí mu průj my. Měl by je proto dostávat jen v podobě tvarohu nebo jogurtu. V žádném případě by se mlékem neměly přelévat granule pro štěňata - na jejich zvlhčení lze použít jen masový vývar. Nesmí se kombinovat doma vařená potrava s průmyslově vyráběným krmivem, je to příliš velká zátěž pro zažívací soustavu psa. Ze psa také nelze vychovat vegetariána - rostlinné bílkoviny nemohou nahradit živočišné. Levná krmiva často obsahují sóju, ale mnozí psi jsou na ni alergičtí, navíc jim často působí nadýmání. Přídavky vitaminových a minerálních přípravků do potravy jsou možné jen po dohodě s veterinárním lékařem. Původní chovatel by vám měl dát pro začátek trochu krmení, na které bylo štěně zvyklé, nebo by vám měl alespoň říci, čím je krmil. Pamatujte si, že pro štěně musíte kupovat jen to nejkvalitnější krmivo. Chcete přece, aby z něj vyrostl krásný pes.
POZOR!
Pes nesmí žrát okamžitě po návratu z procházky nebo po dynamické hře - před jídlem musí "vychladnout". Také po nakrmení by měl mít hodinu či dvě naprostý klid. Při prudkém pohybu by totiž mohlo dojít k převrácení naplněného žaludku a to psa ohrožuje na životě.
Sdílej
16. března 2003 • 21:27 Vyšlo v ABC 05/2003
Krmit psa lze v zásadě dvojím způsobem: buď mu budete tradičně vařit, nebo mu budete dávat průmyslově připravenou potravu. Cenově se od sebe oba způsoby příliš neliší, časově je tradiční způsob mnohem náročnější.