Kdyby o supersonicích pro české vojenské letectvo rozhodovali plastikoví modeláři, nejspíš by zvolili jednu z verzí F-16. Ptáte se proč? Odpověď je jednoduchá. V kitařském světě mají "šestnáctky" mezi supersoniky největší zastoupení - "odznakovými" modely počínaje (Revell minikits) přes měřítka 1:144, 1:72 či 1:48 a "dvatřicetinou" japonské firmy Hasegawa konče.
LIGA KITŮ
Navíc se v naprosté většině jedná o jedny z nejlepších stavebnic plastikových modelů. Rozhodování o nákupu supersoniků mají v rukou naši poslanci, rozhodování o "kitařské" sbírce máme však v rukou my. Nikdo nám tudíž nemůže zabránit zařadit do sbírky "ef šestnáctku" s výsostnými znaky českého vojenského letectva. Jen nesmíme zapomenout, že nové české výsostné znaky jsou ve dvou odstínech šedé barvy.
MODEL F-16C
Stejně jako skutečná "šestnáctka" verze C Block 50/52 patří k nejmodernějším verzím typu, její dvaasedmdesátkrát zmenšený model nezůstává pozadu. Ostatně počet dílů, který převyšuje stovku, mluví sám za sebe. Navíc se jedná o díly pečlivě vylisované, s negativním rytím. Stavebnice má propracované podvozkové šachty, dokonale ztvárněnou výfukovou trysku i pilotní prostor. Ten lze postavit ve dvojím provedení - otevřený nebo zavřený. Co však je na modelu nejdokonalejší, je jeho podvěšená výzbroj v počtu deseti kusů. Obtiskový arch umožňuje stavbu jednoho ze dvou modelů F-16C (Block 50B Viper nebo Block 52D Viper).
Lockheed Martin F-16C Block 50/52
Měřítko: 1:72 Počet dílů: 148
Rozpětí: 140 mm
Výrobce: Revell
Obtížnost stavby: 3 1/2